Ege Akdeniz’de yaz ayları daha sıcak ve bunaltıcı geçecek!

Prof. Dr. Doğanay Tolunay’dan Türkiye’de iklim değişikliği uyarısı: Ege ve Akdeniz’de yaz mevsimi daha sıcak ve bunaltıcı olacak. Karadeniz’i şiddetli sağanaklar vuracak. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu ise ciddi kuraklık bekliyor!

sıcak

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, bir konferansa katılmak üzere geldiği Kırklareli’nde AA muhabirine, dünyada son 7 yılın (2015-2021) en sıcak yıllar olarak kayıtlara geçtiğini, Sanayi Devrimi’nden bu yana ise sıcaklığın 1 derece arttığını belirtti.

Sıcaklık artışlarını 1850 yılı ile karşılaştırdıklarını anlatan Tolunay, “1850 yılından itibaren dünyanın ortalama sıcaklığı 1,1-1,2 derece arttı ve sürekli ısınmaya devam ediyor. En sıcak yıl 2016 sonrasında 2018 oldu. 2021 yılı da en sıcak üçüncü yıl olarak kayda geçti. 1,3 derece sıcaklık artışı oldu.” dedi.


Tolunay, sıcaklık arttıkça su buharlaşmasının ve su döngüsünün değiştiğini, bunun kuraklığa neden olduğunu kaydetti.

Aşırı hava olayları: Ortalama sıcaklık 5-6 derece artabilir!

Yaz aylarında sıcaklık artışına bağlı aşırı hava olaylarının meydana geldiğini anlatan Tolunay, şöyle devam etti:

“Aşırı hava olayları selleri, aşırı sağanak yağışları, dolu, fırtına, kuraklık ve orman yangınını beraberinde getiriyor. Tüm dünyada bunların arttığını görüyoruz. Türkiye de bunlardan nasibini alıyor. Türkiye’de en büyük orman yangınlarıyla karşılaştık. Ağustos ayında Türkiye’de sıcaklık rekorları kırıldı. Cizre’de 49 derece olan sıcaklık, Antalya ve Muğla’da 45’in üzerine çıkmıştı. İklim değişikliği nedeniyle gelecekte Türkiye’nin ortalama sıcaklığı 5-6 derece artabilir. Hatta Güneydoğu Anadolu’da 7 derece daha yüksek olabilir.”

Tolunay, Ege ve Akdeniz’de sıcak hava dalgaları nedeniyle havanın bunaltıcı hale gelebileceğini ifade etti.


Karadeniz’i şiddetli sağanaklar vuracak

fırtına uyarısı

Tolunay, özellikle Karadeniz’de şiddetli sağanakların artacağını belirtti.

İklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de bölgesel farklılıklar görüldüğünü dile getiren Tolunay şunları kaydetti:

“Karadeniz’de sıcaklık artışı ile denizler de ısınıyor ve daha fazla su buharlaştığı için şiddetli sağanak yağışlarda artış bekleniyor. Yağış miktarının artması biz insanların hatası. Dere yataklarına yanlış yapılaşma yapılması, dere üstüne yanlış köprü, menfezlerin iklim değişikliklerine dikkat edilmeden yapılması gibi nedenlerle gelecekte Karadeniz’de şiddetli sağanaklar artacak. Sadece Karadeniz’de değil kentlerde de şiddetli yağışlarda artış bekleniyor. Toprak zemin kalmadı. Her tarafı betonlaştırdığımız için toprağa sızamayan su akışa geçiyor ve çukur yerleri dolduruyor.”

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu ciddi kuraklık bekliyor

kuraklık

Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerde ciddi kuraklığın beklendiğine dikkati çeken Tolunay şu değerlendirmelerde bulundu:


“2020 yılı çok ciddi kuraktı. Trakya kuraktı ve İstanbul’da çok ciddi bir su sorunu vardı, barajların seviyeleri çok düşmüştü. O kuraklık 2021 yılına da sarktı, Muğla’dan Rize’ye kadar bir hat çekin onun altı tamamen kuraktı. Temmuz ayında yağış aldı ve seller oldu. Zaten büyük orman yangınları da bu kuraklık nedeniyle meydana geldi. Ege ve Akdeniz bölgelerinde Türkiye’yi bekleyen bir şey de yaz aylarında sıcaklıkların çok fazla artması.

İklim değişikliğinin kıtlığa yol açtığı ilk ülke: Aileler böcek yemeye başladı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.