Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde: Yeni bir dönemi başlattık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyarette bulunuyor. Erdoğan, Kasr El Vatan Sarayı’nda Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan birleşik arap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitti. BAE’ye gitmeden önce Erdoğan yaptığı açıklamada; “Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerimizde yeni bir dönem başlattık. İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de ayrıntılı şekilde ele alacağız. 8 milyar dolara ulaşan ticaret hacmimizle önde gelen ticaret ortaklarımız arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın davetiyle resmi temaslarda bulunmak üzere TSİ 15.40 sıralarında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ulaştı.


Erdoğan, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda Abu Dabi Federal Bakanı ve Mihmandar Bakan Tani bin Ahmed Al Zeyouidi ile Kraliyet Ailesi Üyesi, Emirin kardeşi Başkanlık İşleri Bakanı Şeyh Mansour, Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer ve eşi Burcu Erdoğdu Tunçer, Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç ve eşi Aslı Alanat Kılıç ile Abu Dabi Büyükelçiliği görevlileri tarafından karşılandı.

Kasr El Vatan Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temasları kapsamında gerçekleştireceği görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesi gibi konuların yanı sıra barış ve istikrarın tesisi ve korunması anlayışı temelinde bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.

Erdoğan ayrıca, Dünya Fuarı EXPO 2020 Dubai‘ye gelerek, Türkiye Ulusal Günü olarak tespit edilen 15 Şubat’ta Türkiye sergi alanını ziyaret edecek.


12 anlaşma imzalanacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’deki dinamik yatırım ortamına büyük katkılar sağladığını ifade eden Erdoğan, “İki ülke ekonomisinin birbirini tamamlayıcı yapısı esasen mevcut rakamların çok daha ötesinde bir potansiyele işaret ediyor. Ziyaretimizin amacı bu potansiyeli hızlıca hayata geçirmektir” diye konuştu. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, resmi ziyarette iki ülke arasında yatırım, ticaret, savunma, ulaştırma, tarım, sağlık alanlarını kapsayan 12 anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Süleyman Soylu da gitti

Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Abu Dabi’ye geldi.

https://twitter.com/EFE_KlZl/status/1493232692539834381

Babacan’dan Erdoğan’a: Mesele paraysa çıksın açıklasın

Erdoğan’ın “Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerimizde yeni bir dönem başlattık” sözleri üzerine DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. İktidarın BAE’ye yönelik geçmişte söylediği ’15 Temmuz’un destekçisi ülke’ ifadelerini hatırlattığı bir konuşmasının videosunu da paylaşan Babacan, şunları kaydetti:


“Sayın Erdoğan az evvel ‘BAE ile yeni bir dönemi başlattık’ demiş. Karar vermeli: Yakın tarihimizin en kanlı gecesinin arkasında BAE varsa, nasıl bu kadar kolay yanaşıyor? Bu hususta milletimizi yanılttıysa, özür dileyecek mi? Eğer mesele paraysa, onu da çıksın açıklasın.”

Zayıflayan TL, Arapların iştahını kabarttı: Gözler Türkiye Varlık Fonu şirketlerinde!