Migros depo çalışanlarından iş bırakma eylemi

İstanbul’da Migros Depo çalışanları, iş bırakma kararı aldı. DGD-SEN Genel Başkanı yapığı açıklamada, “Carrefour Depo’daki kardeşlerimiz de bizden haber bekliyor!” dedi. Eylemini sürdüren işçilere karşı alana TOMA getirildiği görüldü. Depoyu işleten US Grup’tan yüzde 8 zam iddialarının gerçeği yansıtmadığına yönelik bir basın açıklaması yapıldı.

Migros depo

Görüntüler aşağıda – Son zamanlarda alevlenen iş bırakma eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Teklif edilen yüzde 8’lik zammı kabul etmeyen Migros Esenyurt Deposu’nun sendikalı işçileri iş bıraktı.

Depoyu işleten taşeron şirket Us Grup Patronu Veysel Cingöz’ün işyerindeki sendikal örgütlülüğü kırmak için başka illerden getirttiği işçilere kaldıkları lojmanlar üzerinden işe devam etmeleri yönünde baskı yapıldığı iddia edilirken iş bırakma eylemlerine tüm işçilerin destek verdiği aktarıldı.


“Bugün biz konuşacağız!”

DGD-SEN’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Esenyurt Migros Depo’da ücreti kabul etmediğimizde bize kapıyı gösterenlere iş bırakma eylemimizle cevap veriyoruz, müdür yardımcısına da açıkça söylüyoruz: Biz işçi kürsümüzü kurduk. Bırakın bugün biz konuşalım. Biz konuşacağız” denildi.

“Carrefour Depo’daki kardeşlerimiz de bizden haber bekliyor”

Sendika Genel Başkanı Neslihan Acar ise Carrefour Depo’daki işçilere dikkat çekerek, “Pandemi boyunca Migros, Carrefour ve tüm depolarda canımız pahasına çalıştık. Carrefour Depo’daki kardeşlerimiz de bizden haber bekliyor! Taleplerimizi karşılayın!” dedi.

TOMA getirildi

İşçilerin eyleme başlaması sonrası alana TOMA getirildi.

“Bizim istediğimiz asgari ücretin üzerinde net bir maaş”

İleri Haber’e konuşan bir Migros işçisi, “Bizim istediğimiz asgari ücretin üzerinde net bir maaş. ‘Kabul etmiyoruz’ diye dönüş yaptılar. Kabul etmiyorlarsa biz de çalışmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Migros Depo işçilerinin talepleri

DGD-SEN, yaptığı açıklama ile taleplerini dile getirdi.

1 – Yüzde 70 zam yapılsın.


2 – İşten atılan arkadaşımız işe geri alınsın, kimse işten atılmasın. Kimse işiyle, lojmanıyla tehdit edilmesin. Mobbingler son bulsun.

3 – Lojmanın koşulları düzeltilsin.

Güncelleme: 3 Şubat 2022 TSİ 18:45

US GRUP’TAN BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyu Bilgilendirme:

İstanbul Esenyurt’ta yer alan Us Grup olarak tarafımızdan işletilen Migros Avrupa Dağıtım Merkezi’nde yıllık %8 olduğu iddia edilen ücret artışı tamamen yanlış ve spekülasyona yöneliktir. Söz konusu işyerinde toplam çalışanların içinde sadece %15’i asgari ücretli olup geri kalan tüm çalışanların ücreti asgari ücretin üzerindedir. Çalışanların 2021 yılı brüt ücretlerine, minimum 2022 asgari ücret seviyesinde olmak üzere, ortalamada %39 artış gerçekleşmiş, prim gelirleri ile beraber tüm çalışanların toplam brüt gelirleri ortalama %54 artmıştır. Tesiste çalışan tüm çalışanlarımızın ayrıca yasal ve sosyal hakları verilmektedir.

İlgili işyerinde hukuk dışı eylemlerin devam etmesi, işyerinin işgal edilmesi, operasyonun durdurulması ve zarara uğratılması anlamına geldiğinden, son verilmemesi durumunda yasal süreci başlatacağımızı bildiririz. Çalışanlarımızı bu ve benzer spekülasyonlara itibar etmeyerek kanun dışı bir eylem içinde yer almamaya ve sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz. 


Saygılarımızla,
US GRUP

Pazarda alarm: Uçuk fiyatları gören, evine eli boş dönüyor!