Pırlanta 4C Kuralı Nedir? 

Günün birinde siz de sevdiğiniz kişiye evlilik teklifinde bulunmak veya güzel bir hediye vermek adına pırlanta satın alabilirsiniz. Ancak, pırlanta satın alırken birtakım detaylara dikkat etmeniz şarttır. Takdir edersiniz ki, piyasada pırlanta satan çok sayıda firma var. Ancak, her pırlantanın benzer kalitede olmadığını söylemeliyiz.

Pırlanta kuralı

Pırlanta denildiği zaman akla doğal olarak tektaş yüzük geliyor. Erkek ve kadın arasındaki aşk ve sevgiye derin bir anlam katan ve kattığı anlamı da taşıyabilen tektaş yüzük; evlilik tekliflerinin vazgeçilmezleri arasında bulunur. Çok uzun süreden bu yana aşkın ve sevginin sembolü olan pırlanta tektaş yüzük ve baget yüzük satın alırken birtakım hususlara önem vermelisiniz.

Nereden pırlanta satın almalıyım diye düşünmenize gerek yok! Lizay Pırlanta sayesinde siz de hayalinizdeki pırlantaya en uygun fiyatlarla ulaşma şansını elde edebilirsiniz. Yazımız sayesinde pırlanta 4C kuralı hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

4C Pırlanta Renk Kuralı 

Pırlanta satın almayı düşünüyorsanız ilk olarak pırlantanın renk özelliklerini değerlendirmelisiniz. Pırlanta renk özelliklerinden bahsetmeden önce konuya genel bir açıdan bakalım! Pırlanta işi ile uğraşan profesyoneller; pırlanta taşlarının kalitesini ve sahip olduğu özellikleri en iyi şekilde değerlendirmek adına dünyanın en büyük gemoloji otoritesi olarak bilinen GIA’ya kadar güvenirler. 1931 yılından bu yana sektörde bulunan GIA; elmasları kategorilere ayırmak adına genel geçer bir kriter olan kalite standartlarını geliştirmiştir. Bu standartlara kısaca 4C kuralı adı verilir.

Pırlanta 4C kuralı; colour, clarity, cutting ve carat olarak ifade edilebilir. Bir başka deyişle, renk, berraklık, karat ve kesim; pırlantanın kalitesini belirleyen kriterlerdir. Siz de 4C sertifikasına sahip bir pırlanta satın aldığınız takdirde söz konusu ürünün kalitesinden herhangi bir endişe duymamalısınız.

Pırlanta renk kriterinin ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilir. Bu noktada, pırlantanın renginin D ile Z arasındaki bir aralıkta derecelendiğinden bahsetmek gerekir. D grubu; beyaz, şeffaf veya renksiz olarak adlandırılır. Z ise en düşük kalitedeki elmas grubunu temsil eder.

 • D: Çok nadir bulunan ve tamamen renksiz olan bir pırlanta sınıfıdır. Pahalıdır.
 • E: Yüksek kaliteli renksiz pırlantadır.
 • F: Renksiz kabul edilmekle beraber yüksek kaliteli elmas sınıfını belirtir.
 • G-H-I-J: Kalitesi F’ye kıyasla düşük olmasına rağmen halen daha değerli olduğunu söylemek mümkündür.
 • K-L-M: Belirgin renk ipuçlarına sahiptir. Sarımtırak ve hafifçe renkli bir pırlanta olduğu söylenebilir.
 • N-O-P-Q-R: Sarı veya kahverengi tonlarına sahiptir. Renkli olduğu dışarıdan belli olur.
 • S-T-U-V-W-X-Y-Z: Sarı veya kahverengi tonlarındaki pırlanta olmakla beraber renkli olduğu net bir şekilde anlaşılır.

4C Pırlanta Berraklık Kuralı

En az pırlanta renk kadar önem taşıyan bir diğer husus ise pırlanta berraklık kriteridir. Elmasın netliği ile sahip olduğu kusurlar arasında ortak özellikler vardır. Elmasın içerisindeki kusurlara inklüzyon – kaplama denirken dışındaki kusurlar ise leke olarak adlandırılır. 4C kuralına göre berraklık; 11 özel sınıf için bölünmüş altı farklı kategoriden oluşur. Kusursuz, dahili kusursuz, çok hafif içeren, çok az içeren, hafif kusur içeren ve dahili kusurlu olmak üzere altı berraklık kategorisi yer alır.

Elmasın berraklık derecesini belirleyecek etmenler arasında kapanım ve lekelerin miktarı, büyüklüğü ve yeri gibi faktörler vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi en az lekeye veya kapamaya sahip olan pırlantalar; en nadir, değerli ve pahalı ürünlerdir. Söz konusu faktörler; her ne kadar pırlantanın değerini doğrudan belirlese de mikroskobik özellikler taşır. Bu yüzden, pırlantanın görsel güzelliğini etkilemesi mümkün değildir.

tektaş pırlanta

4C Kesim Kalitesi Kuralı

İnsanlar; yalnızca elmasın kesim özelliğine etki edebilirler. Pırlanta kesim; değerlendirilmesi karmaşık ve teknik açıdan en zor kriter olarak dikkat çeker. Bir pırlantanın kesim kalitesi yüksek olduğu takdirde söz konusu pırlantanın simetrisi, değeri ve genel çekiciliği yüksek olur. Pırlanta kesim; dört farklı grupta incelenir.

 • Mükemmel kesim: En üst seviyedeki pırlanta kalitesini ifade eder. Bir başka deyişle, pırlanta; parlaklık ve simetri bakımından kusursuza yakındır.
 • Çok iyi kesim: Mükemmel kesim kadar olmasa da sahip olduğu detaylarla göz doldurur. Desendeki en küçük karanlığın veya donuk alanın fark edilmesi imkansıza yakındır.
 • İyi kesim: Işıltısı mükemmel ve çok iyi kesime kıyasla daha azdır. Bu yüzden, desen üzerindeki orta derecedeki donuk veya koyu renkli alanlar fark edilir.
 • Orta kesim: Bir diğer adı adil kesimdir. Kalitesi çok daha düşük olan pırlanta kesimi olarak bilinir. Desen üzerinde çok karanlık veya donuk alanlara rastlanır. Ayrıca, lekeler kendisini belirgin bir şekilde gösterir.
 • Zayıf kesim: Normalden çok daha derin veya sığ kesilmiş pırlanta taşını temsil eden kesim türüdür. Pırlantanın ışıltısı son derece azdır. Bir başka deyişle, pırlantanın görünüm açısından sınıfta kaldığını söylemek mümkündür.

Bu kesim türlerinin dışında farklı kesim kategorilerinin de olduğunu söylemek gerekir. Yuvarlak kesim; en çok tercih edilen kesim türüdür.

4C Pırlanta Karat Ağırlığı Kuralı 

Pırlanta karat; dünyanın her yerinde aynı gram ağırlığı olarak da ifade edilebilir. Pırlantanın büyüklüğünden ziyade ağırlığını gösterir. Bir karat; 200 miligrama eşittir. Pırlanta satın alma sürecinde daha büyük elmasların daha az bulunduğunu ve daha çok talep gördüğünü bilerek hareket etmelisiniz. Karat; pırlanta seçimindeki tek önemli faktör değildir. Ancak, yine de 4C kuralı içerisinde kendisine önemli bir yer edinmiştir.