Rus askerleri Harkov’dan geri püskürtüldü

Ukrayna’nın başkenti Kiev ile Harkov şehirleri çevresinde şiddetli çatışmalar gece boyunca sürdü. Rus askerlerinin sabah saatlerinde Harkov’a girdiği bildirildi. Harkov Belediye Başkanı, Rus askerlerinin geri püskürtüldüğünü ve kentin tamamen Ukrayna’nın kontrolüne geçtiğini açıkladı.

Son dakika

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı dördüncü günde de sürüyor. Başkent Kiev ile Harkov kenti çevresinde gece boyunca şiddetli çatışmalar yaşandı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, “Rus askerleri Harkov’a girdi” açıklamasını yaptı.

Kuşatmanın sürdüğü Kiev’de de yeniden siren sesleri duyuldu.

Ukrayna’nın Harkov kentinin valisi Oleg Sinegubov, “Rus ordusu Harkov savunma hattını aşıp şehre girdi. Sığınaktaki yerlerinizden ayrılmayın. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri operasyonu sürdürüyor” dedi.


Harkov Belediye Başkanı da “Ukrayna Harkov’u tamamen kontrol ediyor” açıklamasını yaptı.

Ukrayna: 4300 Rus askeri öldürüldü

Rus güçlerinin son 3 gündeki kayıplarına ilişkin bilgi veren Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, yaklaşık 4300 asker, 27 uçak, 26 helikopter, 146 tank, 706 zırhlı araç, 49 top, 2 gemi, 1 Buk uçaksavar, 4 Grad roketatar sistemi kaybettini bildirdi.

Kiev’in kontrolü tamamen Ukrayna ordusunda
Kiev Şehir Devlet İdaresi, şehrin kontrolünün tamamen Ukrayna ordusu ve bölgesel savunma birliklerinde olduğunu açıkladı.

Açıklamada, gece yarısı Rus sabotaj gruplarıyla bazı çatışmaların çıktığı belirtilirken, şehirdeki durumun sakin olduğu ifade edildi.

Saldırılarda Kiev bölgesindeki Vasilkiv’de petrol tank çiftliğinin isabet aldığı bildirildi.

Ukrayna savunmasında Bayraktar detayı
Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bayraktar TB2 ile Rus konvoyunun vurulduğunu duyurdu.


Lejyoner birliği kurma hazırlığı

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülke dışındaki gönüllülerden oluşturulacak bir “lejyoner birliği” kurulacağını duyurdu.

Dün gece Kiev’de bulunduğunu ve savaşın ön saflarında yer aldığını fotoğraf ve videolarla gösteren Zelenskiy, “Bu lejyon birliği, ülkemize destek için kritik bir öneme sahip” dedi.

Müzakerelerde Kiev dikte edecek

Kiev ve Moskova arasında diplomatik girişimlerden de henüz bir sonuç alınamazken, Ukrayna’dan konuya dair bir açıklama yapıldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile yapılacak olası müzakerelerde Ukrayna’nın dikte edeceği bir pozisyonda olacağını söyledi.

Müzakerelerde Kiev dikte edecek

Kiev ve Moskova arasında diplomatik girişimlerden de henüz bir sonuç alınamazken, Ukrayna’dan konuya dair bir açıklama yapıldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile yapılacak olası müzakerelerde Ukrayna’nın dikte edeceği bir pozisyonda olacağını söyledi.


Podolyak, “Müzakere sürecinde pozisyonlar başka olacak. Bu Ukrayna’nın dikte edeceği bir pozisyon olacak. Ukrayna, Donetsk ve Luhansk bölgeleri dahil sonra ne olacağına dair şartlar ileri sürecek.” şeklinde konuştu.

Anonymous, Rus televizyonunu hackleyip Ukrayna saldırısının görüntülerini yayınladı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.