Rus askerleri Kiev’e girdi: Ukrayna işgal altında!

AFP, Rus birliklerinin Kiev bölgesine kuzeyden giriş yaptığını duyurdu.

Rusya kiev

Rusya, Ukrayna’ya askeri operasyon başlattı. Ukrayna, “Tam teşekküllü işgal başladı” açıklamasında bulundu. Putin’in Donbas’a harekat emri vermesi sonrası ABD Başkanı Biden, “ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir” diye konuştu. Batı ülkelerinden peş peşe kınama ve yaptırım mesajları geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Ukrayna’ya asker gönderme planımız yok” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu ve Ukrayna ordusuna silahlarını bırakıp evlerine gitmelerini söyledi.


Rusya devlet televizyonunda yayınlanan özel bir televizyon konuşmasında Putin, “Rusya’nın modern Ukrayna’dan kaynaklanan tehditlere karşı kendisini savunmaktan başka çaresi kalmadığını” söyledi.

Donbas

Putin, “Rusya’nın NATO’nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, gelişmeleri Beyaz Saray’dan takip ettiğini belirterek, “Rusya’nın karşılaşacağı sonuçları perşembe günü açıklayacağım” açıklaması yaptı. Biden, bu sonuçlar için NATO ile işbirliği içinde hareket edeceğini söyledi.

ABD Başkanı, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir” dedi.


NATO ise konuyla ilgili olarak Cuma günü (yarın) zirve düzenleyecek. Zirve, video konferans şeklinde gerçekleştirilecek.