TOKİ Başkanı: Yatay mimariden bir gram ödün vermedik, bununla da iftihar ediyoruz

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un açıklamalarına cevap vererek, “Yatay mimariden bir gram ödün vermedik, bununla da iftihar ediyoruz” dedi.

TOKİ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un açıklamalarına cevap verdi.

TOKİ Başkanı Bulut, yaptığı açıklamada şunları söyledi:


• Burası Gecekondu Önleme Bölgesi, burada bir plan söz konusu… Tabii, bu gecekondu önleme bölgesinde TOKİ ile birlikte ilgili belediyenin de yetkisi var. Sadece burası da değil, Türkiye’nin birçok yerinde böyledir. Planlamada yanlış bir şey varsa, hem ilgili idarenin dikkatini çekmek hem de doğru iş yapılması için itiraz edilebilir.

• Orası Odunpazarı da olabilir, başka bir yer de hiç fark etmez. Bu bölgede de belediyenin imar planı hazırlama yetkisi var. Ama gecekondu önleme bölgelerinde TOKİ’nin de yetkisi olduğu için TOKİ’ye de doğal olarak soruyorlar, bu planla ilgili sizin görüşleriniz nelerdir. Dolayısıyla gecekondu önleme bölgesi olan yerlerde planları ilgili belediye yapsa da biz de konuya müdahil oluyoruz.

“TOKİ kuruluş amacından sapmıştır”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi 2. Etap Projesi ile ilgili belediye meclisi kararına TOKİ’nin itiraz etmemesi gerektiğini belirtmiş, “TOKİ ile ilgili ben çok konuştum, konuşuyorum. Doğruları anlatmaya çalışıyorum çünkü TOKİ kuruluş amacından sapmıştır. Yoksul yurttaşlarımıza ev yapmak gibi bir dertleri yoktur. TOKİ rant peşindedir” demişti.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt’un “TOKİ sadece rant peşinde” şeklindeki açıklamaları hakkında da konuşan Bulut şu ifadeleri kullandı:

• Odunpazarı Belediye Başkanı, ‘TOKİ bu işi yapmak istemiyor’, ‘TOKİ itiraz edemez, TOKİ sadece rant peşinde’ gibi ithamlarda bulunmuş. Biz Eskişehir’de Millet Bahçesi’ni yaparken Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bazı açıklamaları olmuştu. O zaman da kendisine ‘Bir şeyi merak ediyorsanız, buyurun Ankara’ya sizi bilgilendirelim’ demiştim. Basın yoluyla da konuşabiliriz, ama doğru şeyleri konuşmalıyız, yanlış şeyleri konuşmamalıyız.


• Sayın Büyükerşen hatta o zaman ‘Başkanım ben o manada söylemedim’ demişti. Ben de ‘Maalesef öyle anlaşıldı. İnanın Eskişehir’e gelsem sizi ziyaret ederdim. Siz de merak ediyorsanız Ankara’ya geldiğinizde sorabilirdiniz’ demiştim. Odunpazarı’nda şimdi yaşanan bu durumda da, bir belediye başkanı samimi olsa, bize açar bir telefon, ‘Burada böyle bir proje yapıyoruz, itiraza konu olan şeyler nedir, konuşalım’ der. Çok da doğaldır bunu yapmak.

TOKİ Başkanı: Yatay mimariden ödün vermedik

Son üç yıldır TOKİ Başkanı olduğunu ve bu süreçte 250 bine yakın sosyal konut yaptıklarını dile getiren Bulut şöyle konuştu:

• Son üç yıldır TOKİ Başkanıyım. 250 bine yakın sosyal konut yaptık. Cumhurbaşkanımız görevi tevdi ettikten sonra, yatay mimariden bir gram bile ödün vermeyeceksin direktifinin dışına çıkmadım. Bu görevi inanarak yerine getirdim. Ve o kadar güzel konutlar yapıldı ki, şimdi televizyonlarda konutlarla ilgili bir konu olduğunda TOKİ’nin konutlarını gösteriyorlar ve bununla da iftihar ediyoruz.

• Yapmadığımız şeyleri de başkalarına önermedik. İstanbul’da bile, yatay mimari anlayışı ile olsun diye Kayabaşı’nda 2 olan emsal değerlerini 1,20’lere kadar düşürdük. Dolayısıyla sadece Eskişehir özelinde değil, Türkiye genelinde yatay mimari ile ilgili bir hassasiyetimiz var.

• ‘TOKİ yüksek yapılaşmaya sebep oluyor’ gibi söylemler var. İnanın, gidin bakın TOKİ’nin yaptığı binalar hiçbir zaman o şehirlerin en yüksek binaları değildir. Eskişehir’de de bakın, İstanbul’da da bakın, diğer şehirlerde de bakın. TOKİ’nin yaptığı yüksek binalar vardır ama en yüksek binalar değildir.

Eskişehir’de TOKİ olarak kentsel dönüşümden, hastanelere, sosyal konutlardan, millet bahçesine kadar yaptıkları ve hayata geçirdikleri birçok projenin olduğunu söyleyen Ömer Bulut şu ifadeleri kullandı:


• Odunpazarı’nda Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi ile ilgili yaptığımız açıklamada da belirttik. Nihayetinde biz görüşlerimizi ve itirazlarımızı ifade ediyoruz. Plan yapma yetkisi belediyede, bizim görüşlerimizi dikkate alabilir veya dikkate almaz, planları yapar. Eğer biz yapılmış planları mahkemeye götürecek olursak, o zaman ayrı konuşuruz. Ama şu aşamada bölgenin planlaması ile ilgili TOKİ itiraz etmiş, etmemiş gibi bir tartışma yaratmanın bir anlamı yok. Basına, kamuoyuna şikayet ediyor gibi yapılmasına gerek yok. Bu yetki zaten ellerinde. TOKİ, mahkemeye giderse o zaman konu farklı bir boyuta taşınır. Altını çizmek istediğimiz nokta bu.

TOKİ için zeytin ağaçlarını sokağa çıkma yasağında kestiler!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.