Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi: 3500’den fazla Rus askeri öldürüldü

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ülke genelinde yaşanan çatışmalarda Rus birliklerine ağır kayıplar verildiğini ve 3500’den fazla Rus askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ukrayna

Görüntüler aşağıda (+18) – Ukrayna’dan Cumhurbaşkanlığı Ofisi gece boyunca Kiev’de ve birçok Ukrayna şehrinde yaşanan çatışmaları ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Ülke genelinde yaşanan çatışmalarda Ruslara ağır kayıplar verildiğini ve 3500’den fazla rus askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ukrayna Büyükelçiliği’nden açıklama

• Saat 00:00’dan itibaren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri’nin S-300 uçaksavar füze sistemi tarafından Ortak Kuvvetler operasyonu alanında bir helikopter ve Rus işgal kuvvetlerine ait Su- 25 saldırı uçağı şeklinde iki düşman hedefi vuruldu.


• Ayrıca, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri’nin Su-27 avcı uçağı, Rus işgal kuvvetlerinin askeri nakliye uçağı IL-76 MD’ye başarıyla saldırdı ve düşmanı yok etti.

• Vinnytsia yönünde uçan Rus işgalcilerden bir başka Su-25, Ukraynalı bir Su-27 pilotu tarafından imha edildi.

ukrayna savaş haritası

• İşgalcilerin havadan inmeye çalıştığı Kyiv bölgesindeki Vasylkiv kasabasında şu anda ağır çatışmalar sürüyor.

kiev işgali

• Kiev sokaklarında aktif çatışmalar yaşanıyor. Düşman her yerde cevabını alıyor ve kayıplara uğurluyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den flaş açıklama: Kiev kontrolümüzde

Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “savaşa son verin, barış içinde yaşayalım” çağrısını yineledi. Zelenskiy, Rus saldırıların ardından Kiev’in durumuyla ilgili de konuşurken, kontrolün Ukrayna’da olduğunu aktardı.

Zelenskiy, Kiev’in ve başkent çevresindeki kilit noktaların Ukrayna ordusu kontrolü altında olduğunu vurguladı. Reuters’a konuşan kaynaklar da hükümet binaları çevresinde silah seslerinin duyulduğunu öne sürdü.

Zelenskiy, Ukrayna halkının artık AB’ye tam üyelik hakkı kazandığını belirtirken, bunun kendileri için en büyük desteklerden biri olacağını belirtti.


Zelenskiy, “Kim gelmek ve bize yardım etmek isterse onlara silah vereceğiz.” dedi. Sözlerini, “Bu savaşı durdurmalı ve barış içinde yaşamalıyız” ifadeleriyle bitirdi.

“Başarıyla püskürtüyoruz”

Zelenskiy, Sosyal medya hesabından yayınladığı bir video mesajında, “Düşman saldırılarına direndik ve başarıyla püskürtüyoruz. Çatışma devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Zelenskiy, “Rusya’nın SWIFT ile bağlantısını kesme konusunda AB ülkelerinden neredeyse tam desteğimiz var. Almanya ve Macaristan’ın bu kararı destekleyecek cesareti göstereceğini umuyorum. Biz vatanımızı ve Avrupa’yı savunma cesaretini gösteriyoruz.” dedi.

Kiev Valisi ise yaptığı son dakika açıklamasında, kentte siviller de dahil olmak üzere 71 kişinin yaralandığını duyurdu. Vali, Kiev bölgesinde ve Ukrayna sınırında Rus askerlerinin yoğunlaşmaya başladığını da vurguladı.

kiev füze saldırısı

“30 KİLOMETRE KALDI”

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki ilerlemeye katılan Rus kuvvetlerinin büyük kısmının şu anda şehir merkezinden 30 kilometre kadar uzakta olduğunu söyledi.

Savunma bakanlığının Twitter hesabından yayınlanan mesajda, “Rusya, Ukrayna üzerindeki hava sahasının kontrolünü henüz ele geçirmedi, Rus Hava Kuvvetlerinin etkinliğini büyük ölçüde azalıyor” ifadeleri kullanıldı.

ukrayna rus

Ünlü yönetmen ve aktör Sean Penn Kiev’de

Öte yandan, Hollywood’un politik olarak en aktif ünlülerinden biri olan Oscar’lı oyuncu Sean Penn de Zelenskiy’i ziyaret etti.

sean penn zelekskiy

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nin Facebook’tan yaptığı açıklamada “Batılı politikacıların sahip olmadığı cesareti gösteriyor’ dedi. Penn’in başkent Kiev’de olup bitenlerin belgeselini çekeceği kaydedildi.

Dikkat: Rahatsız edici hassas görüntüler içerebilir!


Bir Rus konvoyunun Ukrayna askerleri tarafından yok edildiğine dair görüntüler:

Şok görüntüler: Çeçen askerleri Kiev’e girmeye hazırlanıyor