Antarktika’da sıcaklık, mevsim normallerinin 40 derece üstünde!

NASA felaketin görüntülerini paylaştı: Antarktika’da Kadıköy’ün 30 katı büyüklüğünde bir alan tamamen eridi. Sıcaklık mevsim normallerinin 40 derece üstüne çıktı!

Antarktika

NASA felaketin görüntülerini paylaştı: Antarktika’da sıcaklık normalin 40 derece üstünde!

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından paylaşılan uydu fotoğrafları, Doğu Antarktika’da Kadıköy’ün üç katı büyüklüğündeki bir buz sahanlığının tamamen çöktüğünü gösterdi. Bilim insanları çökmenin, kutup bölgesinde yaşanan rekor sıcaklıkların ardından geldiğini açıkladı. Uzmanlar, bu durumun küresel çapta etkili olacak çevre felaketinin ilk adımı olduğunu söyledi.


Bilim insanları, yaklaşık bin 200 kilometrekarelik bir yüzey alanına sahip olan Conger buz sahanlığının 15 Mart civarında çöktüğünü açıkladı.

Sıcaklık mevsim normallerinin 40 derece üstüne çıktı!

buzul erime

Bununla birlikte, Doğu Antarktika geçen hafta alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklar gördü ve Concordia istasyonu 18 Mart’ta -11.8 derecelik rekor bir sıcaklık kaydetti. Bu sıcaklığın mevsim normallerinden 40 derece daha sıcak olduğu belirtildi.

Buz rafları, okyanus üzerinde yüzen buz tabakalarının uzantılarına deniliyor  ve iç buzun tutulmasında önemli bir rol oynuyorlar. Onlar olmadan, iç buzlar okyanusa daha hızlı akıyor ve bu da deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor.


Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA) ve Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde dünya ve gezegen bilimcisi olan Dr. Catherine Colello Walker, “Conger buz sahanlığının nispeten küçük olmasına rağmen, 2000’lerin başlarından beri meydana gelen en önemli parçalanma olaylarından biridir. Muhtemelen çok büyük etkileri olmayacak, ancak olabileceklerin için önemli bir uyarı” diye konuştu.

Çok hızlı bir şekilde yok oldu

buzul erimesi
Antarktika’da buzul erimesi

Walker, Conger buz tabakasının 2000’lerin ortalarından bu yana küçüldüğünü söyledi. Bu yılın 4 Mart gününde ise, bin 200 kilometrekarelik Ocak ölçümlerine kıyasla yüzey alanının yarısından fazlasını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Minnesota Üniversitesi’nde bir buzulbilimci ve yardımcı araştırma profesörü olan Peter Neff ise Doğu Antarktika’da küçük bir buz sahanlığının çöküşünü görmenin bile büyük bir uyarı olduğunu söyledi.

bowman buzulu
Antarktika’da Kadıköy’ün 30 katı büyüklüğünde bir alan tamamen eridi

“Doğu Antarktika’da ek araştırma yapılması gerekiyor”

Neff, “Doğu Antarktika’ya hala devasa, yüksek, kuru, soğuk ve hareketsiz buz küpü gibi davranıyoruz. Bu çöküş, özellikle Mart ortasındaki atmosferik nehir olayının getirdiği aşırı sıcaklığa bağlıysa, bölgedeki bu süreçlere yönelik ek araştırmalarının yapılması gerektir” değerlendirmesinde bulundu.


Öte yandan, Neff, Copernicus Sentinel-1 misyonundan alınan uydu verilerinin, buz sahanlığının hareketinin 5 ile 7 Mart arasında başladığını gösterdiğini söyledi.

Kıyamet Günü Buzulu parçalanıyor: 5 yıl veya daha kısa sürecek! İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz! 


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.