Türk Vatandaşlığı garantili emlak reklamı: “Yatırım getirisi yüzde 7” ifadesi dikkat çekti!

Kenya’da reklam panolarına Türk vatandaşlığı garantili “250 bin dolarlık” emlak reklamı yapıldı. Reklam panosundaki “Yatırım getirisi yüzde 7” ifadesi dikkat çekti!

Türk Vatandaşlığı reklamı

Türk vatandaşlığının 250 bin dolarlık gayrimenkul karşılığında satılması tepki çekerken, yurt dışından reklam görüntüleri gelmeye devam ediyor.

Çin, Lübnan, Arabistan gibi ülkelerin ardından Kenya’da da “Türk vatandaşlığı garantili emlak” reklamı yapıldı.


Reklamda “Yarım geri dönüşü yüzde 7” ifadesi yer aldı

Kenya’da bir reklam panosuna 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı karşılığında Türk vatandaşlığı alınabileceğine ilişkin reklam afişi asıldığı görüldü.

Afişteki “Yarım geri dönüşü yüzde 7” ifadesinin yer alması ise dikkat çekti. İlanda görülen ROI ifadesi İngilizce’de ‘Return On Investment’ terimin kısaltması. Yani “yatırım geri dönüşü” ya da “yatırım getirisi” şeklinde tercümesi yapılabilir.

Türkiye’nin uzun zamandır tartıştığı konulardan bir tanesi, yabancıların ülkemizdeki statüleri. Mülteciler zaten bir süredir, Türkiye’nin en büyük sorunu haline gelmiş durumda. Bir de Türkiye’den vatandaşlık almak için uğraşan yabancılar var. Hükümetin aldığı bir karara göre Türkiye’de 250 bin dolar yatırım yapanlar, Türk vatandaşı olabiliyorlar. İşte bu mesele, uzunca bir süredir tepkilerin odağında.


2022 yılının Ocak ayında yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığına kabulündeki şartlarda değişikliğe gidildi. Belirlenen döviz tutarları bankalara, bankalarca da Merkez Bankasına satılacak. Satım sonucu elde edilen tutar, TL mevduat ve TL cinsinden devlet borçlanma araçlarında 3 yıl tutulacak.

250 bin dolar veya karşılığı taşınmaz karşılığında TC vatandaşlığı

En az 250 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar da bu istisnadan yararlanabilecek.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 250 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vadedildiği yabancılara da vatandaşlık verilebilecek.

En az 500 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatıran, aynı tutarlarda devlet borçlanma araçlarını veya gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az 3 yıl elinde tutma şartıyla satın alan yabancılar da vatandaşlık alma istisnasından faydalanabilecek.

Döviz tutarları Merkez Bankası’na satılacak


Söz konusu döviz tutarları işlem öncesinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya, bu banka tarafından da Merkez Bankasına satılacak. Satım sonucu elde edilen Türk lirası tutarlar Türk lirası mevduatta veya devlet borçlanma araçlarında en az 3 yıl süreyle tutulacak.

Türkiye ‘yatırımla vatandaşlık alma’ başvurularında dünya birincisi oldu