Zorunlu doğu görevindeki doktor istifa sebeplerini tek tek anlattı!

Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” dediği doktorlardan birisi sosyal medyadan isyan etti. “Hichekimi” isimli Twitter hesabından paylaşım yapan kadın doktorun yazdıkları gündeme oturdu.

doktor doğu görevi

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışına giden hekimleri eleştirerek “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam eder yola devam ederiz” demişti. Erdoğan’ın sözlerine tepkiler devam ediyor.

Zorunlu doğu görevini yapan bir kadın doktor Erdoğan’ın bu sözleri üzerine sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. İstifa kararı verdiğini belirten kadın doktorun yazdıkları sosyal medyanın gündemine oturdu.


Hichekimi” kullancı adıyla paylaşım yapan kadın doktorun açıklamaları şöyle:
“İstifa kararı vermiş hekimlerden biri olarak istifa sebeplerimi naçizane içimi dökerek anlatmak isterim.

Öncelikle belirtmek isterim ki istifa sebebim özel hastaneye geçip daha çok para kazanma hırsı değil. İstifa edip birkaç ay çalışmayı düşünmüyorum ki yaşadıklarımı hafızamdan silip yeniden çalışma hevesi kazanabileyim.

İstifa etmeye psikolojik ve fiziksel olarak neredeyse yıkım hissettiğim bir nöbetimde aniden karar verdim.


Genel olarak ani başlangıçlar ve ani bitirişler yapma yatkınlığım vardır ama benim hayatımda mesleğim öyle aniden vazgeçebileceğim ve çalışmama kararı alabileceğim bir nesne hiç olmadı. Çünkü işimde eğlenerek çalışan bir insanım, bilen bilir.

“Mecburi hizmetteyim”

Bir devlet üniversitesinde tıp fakültesi bitirip ülkenin en yüksek puanlarıyla kazanılan kadın doğum kliniklerinden birinde uzmanlık eğitimi alarak; bir sınır şehrine kadın doğum uzmanı olarak mecburi hizmetimi yapmak üzere atandım. 482 gündür buradayım.

“Her ailenin 8-9 çocuğu var”

Şehirde doğum oranı çok yüksek. Her ailenin yaklaşık 8-9 çocuğu var ve bu çocukları haliyle bizler doğurtuyoruz. Şehrin sadece 2 ilçesinde kadın doğum doktoru var. Kalan ilçelerdeki tüm doğumlar da merkezde bizim hastanemizde gerçekleşiyor.


Merkez diyoruz ama düşündüğünüz gibi bir şehir merkezi değil. İhtiyaçlarınızın bir kısmını karşılamak için büyük şehirlere gidiyorsunuz. Bi miktar mahrumiyet yaşanıyor denebilir. Neyse.

Almanya, Türk doktorlara kapılarını açtı