EMC Elektromanyetik Uyumluluk Testleri Nedir, Nasıl Yapılır?

Eurolab; Elektronik sistem ve cihazların tasarımı ve işletiminde kritik bir konu olan elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri; elektronik ekipman ile diğer elektrikli ve elektromanyetik cihazlar arasındaki girişim potansiyelini değerlendirmek için, rutin olarak kullanılır.

eurolab emc Bu testler; parazit kaynaklarını tanımlayabilir ve bunları azaltmanın ya da önlemenin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olabilir. Ürünlerin geçerli düzenlemelere uygunluğunu sağlamak için, EMC testleri kullanılır.

Eurolab olarak ekibimiz; piyasaya süreceğiniz herhangi bir elektronik sistem ya da cihazın elektromanyetik uyumluluk testlerini, analizlerini ve değerlendirmesini yaparak, tam bir raporlama süreciyle, durumu değerlendirir.

EMC Nedir?

Elektromanyetik uyumluluk anlamına gelen EMC; elektronik ekipmanın, diğer ekipmanların çalışmasını etkilemeden, amaçlanan ortamında düzgün bir şekilde çalışma yeteneğidir.

EMC, Elektromanyetik Girişim (EMI) ve Radyo Frekansı Girişimi (RFI) olarak da bilinir. Elektromanyetik alanların varlığında, elektronik ekipmanın tatmin edici bir şekilde çalışabilme yeteneğini gösteren EMC uyumluluk; emisyon, bağışıklık ve uygunluk gibi üç ana kategoriye ayrılabilir.

Eurolab olarak gerçekleştirdiğimiz EMC ve EMI testleri arasında;

  • Elektrostatik deşarj (ESD)
  • Kısa kesinti, aşırı gerilim düşüşleri ve gerilim değişimleri
  • Yayılan ve iletilen emisyonlar, bağışıklık ve duyarlılık
  • Yayılan elektrik alan
  • Elektromanyetik alan ölçümleri (EMF)
  • Yayılan manyetik alan

Laboratuvarımızın gerçekleştirdiği EMI/EMC hizmetleri arasında; EMC proje yönetimi, yerinde EMC testi, EMC uyumluluk testi, Kablosuz testleri, FCC testi ve sertifikasyonu, RTCA/DO havacılık testleri, koruma etkinliği, askeri EMC testleri ve global Pazar erişimi hizmetleri bulunuyor.

EMC Uyumluluk Testi Neden Önemlidir?

Elektronik ekipmanın elektromanyetik uyumluluğu (EMC) hem üreticiler hem de tüketiciler için önemli bir husustur. EMC testleri; farklı elektrikli ekipman türleri arasındaki, parazit potansiyelini belirlemek için kullanılır.

EMC testleri, üç ana kategoriye ayrılır;

  • Fiziksel testler
  • İşlevsel testler
  • Çevresel testler

Fiziksel testler, cihazların fiziksel olarak birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine bakar. EMC uyumluluk testi; bilgisayarlar ve telefonlar gibi elektronik ekipmanların, manyetik parazit potansiyeli olan bir ortamda birlikte çalışıp çalışamayacağını belirlemek için kullanılan işlemdir.

Test; ekipmandan ayrılan EMF miktarı ölçülerek ve bilinen bir seviyeyle karşılaştırılarak yapılır. Seviyeler eşit değilse, ekipman birlikte kullanılamaz.

EMC elektromanyetik Uyumluluk

EMC Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır?

Elektronik ekipmanın parazite neden olmadan, birlikte çalışma yeteneğinin ölçüldüğü EMC uyumluluk testi; belirli bir elektrikli ve elektronik sistemin, çeşitli elektromanyetik emisyonlara dayanıp dayanmayacağını belirlemek için kullanılır.

En yaygın emisyon türleri arasında radyo frekansı (RF), mikrodalga ve elektrik alanıdır. EMC testi; bilgisayarlar, cep telefonlar ve tıbbi cihazlar dahil olmak üzere, çeşitli cihazlarda gerçekleştirilebilir.

Elektromanyetik Uyumluluk için Standartlar Nelerdir?

Elektromanyetik giriş (EMI) oluşumunu en aza indirmek ve oluşan EMI’nin etkilerini en aza indirmek için, EMC standartları belirlenir. Standartlar karmaşıktır ve uygulamaya bağlı olarak değişiklik gösterir ancak, tipik olarak bir ürünün, diğer ürünlere akın kullanıldığında kabul edilemez.

EMI seviyeleri oluşturmadığından emin olmak için, bir dizi testleri içerir. EMC standartları; elektronik ekipmanın birbiriyle etkileşime girmemesini ve bunun tersini sağlamak için tasarlanmıştır.

Bunun anlamı, ekipman tarafından yayılabilecek elektromanyetik radyasyon miktarı için, sınırlar tanımlanarak ve ayrıca ekipmanın diğer kaynaklardan ne kadar radyasyona dayanabilmesi gerektiğini belirterek yapılır.

EMC standartları karmaşıktır ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Ancak tipik olarak sıkı test ve sertifikasyon prosedürleri içerir. EMC standartlarını karşılayan ekipman, bir uygunluk etiketi ile işaretlenir.

EMC standartlarına uygunluğu sağlamak için, genellikle ürünler akredite laboratuvarları aracılığıyla test edilir. Eurolab, bu sektörde lider laboratuvarlardan biridir ve dünya standartlarına uygun test laboratuvarlarında ve konusunda uzman ekibiyle profesyonel hizmetlerini sürdürür.

Laboratuvarımızda garantili teslimat süresi ve hızında T&C hizmetleri, CENELEC ve IEC/CISPR gibi uluslararası platformda standardizasyon değişikliklerinden haberdar olarak tüm testler ve onaylama süreci gerçekleştirilir.

https://www.eurolab.net/