Yassıada’ya yapılan 5 yıldızlı otel zarar etti, kamuya devrediliyor

Yassıada’da 2018 yılında açılan 5 yıldızlı otel “zarar ettiği” için devrediliyor. Otel rezervasyonlara kapatıldı. Arayanlara, “Tadilattayız” deniliyor. 

yassıada otel

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., tarafından Yassı Ada’da yapılan Katre Island Otel, zarar ettiği gerekçesiyle devredilecek.
Odatv bu bilgiyi Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş’e sordu.
Odatv’yi doğrulayan Ömür Gebeş, “Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., adadaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmelere başlamıştır” dedi.

Yap-İşlet-devret projesi kapsamında 2018 yılında hizmete açılan otel, 4 yıl sonra kapılarını müşteriye kapattı.


Otele telefonla ulaşarak rezervasyon yaptırmak isteyenlere “Tadilatta olduğumuz için kapalıyız” yanıtı verilerek oda satışı yapılmıyor. İnternet üzerinden de oda satın almak isteyen kişiler “Müsait oda yok” uyarısıyla karşılaşıyor.

5 yıldızlı otelde içki satışı yok

yassıada oteli

Katre Island Otel, açıldığı günden bu yana çoğunlukla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ona bağlı kurumların etkinlik, toplantı ve konaklamaları için kullanıldı.
5 yıldızlı otelde içki ruhsatının olmamasından dolayı da alkollü içecek satışı yapılamıyor. Otel müşterileri alkollü içeceklerini yanlarında getirerek sadece odalarında tüketebiliyor. Bu durumdan dolayı da yabancı turistler oteli tercih etmiyor. Otelin içki ruhsatının olmaması ayrıca büyük organizasyonların yapılmasına da engel oluyor.

Günde en fazla 3 kişi arıyor, geceliği 120 bin TL

125 odalı otelde gecelik oda fiyatları da yüksek. Son dönemde oteli rezervasyon yapmak için arayan kişi sayısı da 3’ü geçmiyor. “Kral” dairesi gecelik 7 bin 500 Euro yani 120 bin TL olan otelde en ucuz oda fiyatı ise 150 Euro yani 2400 TL.


Odatv‘ye konuşan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmeler başlamıştır” dedi.

Ömür Gebeş şunları söyledi:

Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. olarak daha önce birçok kültür mirasımıza sahip çıktığımız gibi Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın restorasyonu projesine de talip olduk. Bu kapsamda çalışmaların başladığı ilk günden itibaren hiçbir ticari kaygı gütmeden adadaki kültürel, tarihi mirasa sahip çıkmayı ve bu mirası tekrar kamuya kazandırmayı amaç edindik. Şirketimiz, projenin tamamlanmasıyla birlikte amacın hâsıl olduğu düşüncesiyle, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmelere başlamıştır.”

yassı ada

Yassıada’nın adı değiştirildi


Adı, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassı Ada’da 27 Mayıs’tan sonra Demokrat Parti yöneticileri yargılandı. Yargılamalar sonucunda Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi. AKP döneminde adada restorasyon yapıldı. Adada, 3 müze ve bir 5 yıldızlı otel bulunuyor.

Yassıada son hali: Boş adaya 1200 kişilik cami yapıldı