Bakan Ersoy: Müzik yasağının yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması sinsice

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik yasağına ilişkin olarak, “Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bence bencilce ve bir o kadar sinsice bulduğum bir konu” ifadelerini kullandı.

Ersoy müzik yasağı

Video aşağıda – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, HaberTürk TV’ye konuk oldu. Bakan Ersoy, hala devam eden müzik yasağında ‘normalleşmeşme’ taraftarı olduğunu belirterek, “Bu hükümetimizin de ortak görüşü pandemi öncesine dönülmesi. Ancak ihtiyaçlara devlet aklıyla yaklaştığınızda sadece bir kesimin değil bütün kesimlerin haklarını gözetmeniz gerekiyor” dedi.

Bakan Ersoy müzik yasağına ilişkin olarak şuları söyledi:


“Müzikle ilgili konuya çok geniş kapsamlı bakmak lazım. Daha önce de belirttiğim gibi Kültür ve Turizm Bakanı olması vasfıyla tabii ki normalleşme taraftarıyım. Bu hükümetimizin de ortak görüşü pandemi öncesine dönülmesi. Ancak ihtiyaçlara devlet aklıyla yaklaştığınızda sadece bir kesimin değil bütün kesimlerin haklarını gözetmeniz gerekiyor. İçişleri Bakanlığı ‘nın yayınladığı genelgeyi iyi okuduğumuz zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu yönetmeliğe vurgu yapıyor. Bu vurguyla ses kirliliğiyle mücadele anlamında bazı şeyleri belirtmek istiyor. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Olaya sadece pandemi değil ses kirliliği ile bakmak lazım. Fazıl Say’ın röportajını okudum bugün. İzninizle okumak istiyorum. Sayın Say babasını kaybetti geçen gün. Mekânı cennet olsun, sayın Say’ın başı sağolsun. Sabırlar diliyorum. Piyanist Fazıl Say, tatil bölgelerindeki mekânlardaki yüksek ses sadece çevredeki insanların değil normal konserleri etkilediğini söyledi. Ses kirliliğinden batılı turistler otelleri terk ettiği için oteller kapatma kararı alındı. Ses gece 2’ye kadar 3’e kadar sınırsız şekilde ses kirliliği var. İnsanlar otelleri terk etmeye başlıyor. Müzik denilince akla gelen Yunanistan’ın Mikonos adasında bile saat 00.00’dan sonra müzik yayını kesiliyor. Sadece içerideki sesi yarı yarıya devam ettirir.


“Yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve sinsice”

Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bence bencilce ve bir o kadar sinsice bulduğum bir konu. Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil. Ortak mutabakat ile hızlı bir şekilde çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide sektör temsilcileri ile bir araya gelerek hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Bugün gastronomi zirvesi vardı. Orada arkadaşlara da söyledim. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz. Önemli olan bütün herkesin mutabakatını sağlayarak, başkalarının da haklarını koruyarak.

“Kısa sürede çözeriz”


‘Saat 01.00’den sonra yapılan konserden bahsetmek binde 1’i konuşmak gibi. Arkadaşlara ‘hızlı bir şekilde hemen toplanalım’ dedim, bunu hızlı bir şekilde çözelim. Birimiz mutlu olurken birilerini mutsuz etmeyelim. Ortak mutabakat sağlayarak çözelim. Bunu da elbirliği ile çözeceğiz. Güvenlik Turizm Sertifikası mutabakatla hayata geçti. Bunu da kısa bir sürede çözeriz. Sadece niyet oluşması önemli. Bence artık niyet de oluştu. Bunu birkaç hafta içinde çözeriz.”

İçişleri Bakanlığı, müzik yasağını gece 12’de 1’e çekti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.