Gümüş Cilası Nasıl Yapılır?

Gümüş takıların zamanla kararmaya başlaması nedeniyle temizlenmesi gerekir. Sahip olduğunuz gümüş kolye, gümüş bileklik ve gümüş yüzük gibi aksesuarlar sıklıkla kullanılması ve zaman aşımından dolayı kararması oldukça doğaldır. Gümüş yapısı gereği parlak bir görüntüye ve aynı zamanda ışığı yansıtma özelliğine sahiptir. Yapısına rağmen kükürt, sülfürik asit ve hidrojen gibi alaşımlar nedeniyle kimyasal etkileşime girerek, oksitlenir ve tepkime gösterir. Bu sebeple gümüşlerin özenle korunması önemlidir.

gümüş cilası

Yeryüzünde sıkça bulunan gümüş pek çok aksesuar ve eşyada kullanılmaktadır. Gümüşler hava alan yerlerde, banyo gibi nemli ortamlarda bulunması uzun süre ter, deodorant parfüm gibi etkenlerle karşılaştığı zaman kararma olayı meydana gelir. Gümüşlerin kararmaması için kapalı kutularda saklanması ve hava ile temasından uzak tutmak gerekmektedir.

Gümüş parlatmak ve gümüş takılarınızı temizlemek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Evde uygulanan yöntemlerin dışında profesyonel kullanıma uygun olarak satışa sunulan gümüş cilasından da yararlanabilirsiniz.

yüzük cila

Gümüş Cilası Evde Nasıl Yapılır?

Evde gümüş cila işlemi yapabilmek için fazlasıyla yöntem bulunmaktadır. Bunların hepsini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunların en başında diş macunu yer alır. Diş macunu gümüş ile tepkimeye girdiği zaman kararmayı ortadan kaldırır. Kararan gümüşlerin üzerine diş macunu sürüp, suyun içerisinde bir süre bekletin. Bu işlem sonrasında gümüşlerinizin eski rengine döndüğünü göreceksiniz. Ancak sudan çıkardıktan sonra gümüş aksesuarınızı iyice kuruladığınızdan emin olmanız gerekir.

Karbonat – Sirke: sirke ve karbonatlı su karışımı da gümüş parlatmak için kullanılan yöntemler arasındadır. Pek çok kişinin sıklıkla uyguladığı bu yöntem oldukça basittir. Burada sirkenin asidik özelliğinden faydalanarak kararma ortadan tamamen kaldırılır. Bir kâsenin içerisine 2 yemek kaşığı olacak şekilde biraz sirke ve göz kararı biraz su ekleyin. Sonrasında bu karışıma 2 yemek kaşığı oranla karbonat ekleyin. Gümüş aksesuarlarınızı bu karışımın içinde bekletin. Evde gümüş cila işlemini bu şekilde yapmış oluyorsunuz. Kararmanın zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Suyu – Tuz: yukarıdaki yöntemler kadar limon suyu ve tuz karışımı da fazlasıyla etkilidir. Her evde bulunabilen bu malzemelerle gümüşlerinizi kolaylıkla parlatabilirsiniz. Bir kâsenin içerisine 3 yemek kaşık limon suyu ve 1 yemek kaşığı tuz koyun. Sonrasında su ekleyerek gümüş eşyalarınızı bu karışımın içerisinde bırakın. 1 saat bekletin ve daha sonra yumuşak bir havlu yardımıyla iyice durulayın.

nur silver

Gümüş Cilası Neden Yapılmalıdır?

Gümüş takılar kullanım sıklığına bağlı olarak zamanla aşınabilirler. Bu durumda takıları temizlemeye çalışmak daha çok zarar verebilir. Bu nedenle uzun bir süreç bekletmektense, değer verdiğiniz takıları aldığınız zamandan itibaren takip edip kararma durumunda düzenli olarak evde temizliğini yapmanız, bu takılarınızı daha uzun ömürlü ve parlak kullanmanızı sağlar. Nur silver, gümüş takı konusundaki tecrübesiyle sizlere her daim yardımcı olmaktadır.

Gümüş takı zarar görmemesi için onlara nazik davranmak gerekir. Alyans, kolye, küpe ve gümüş bileklik, gibi aksesuarlar temizlenebilir. Ancak kullanılan malzemelerin ölçülerine dikkat etmek çok önemlidir. Aksi halde değerli takılar, önemli zararlar görebilirler. Gümüş aksesuarlarınızı düzenli olarak bakımını yaparak onların ilk günkü gibi parıltıyla üzerinizde durmasını sağlamış olursunuz.

Gümüşün Adresi Nur Silver

Tüm bu işlemler ışında Nursilver.com adresinden gümüşlerinizi parlatmak için yardım alabilirsiniz. Nur silver, yıllar boyunca başarılı bir şekilde edindiği tecrübeler ve gümüş takı, yüzük, kolye, bileklik ve aksesuara dair her şeyi en kaliteli bir şekilde sizlere sunuyor. Zamanın trendi tüm takıları özenle tasarlayıp satışa sunuyor.