Kalp hastaları için çığır açan gelişme: Kok hücre uygulaması

Bilim insanları kalp krizinin yarattığı deformeyi aşmayı başardılar. Domuzlardaki hasarlı kalbi onarmak için kök hücreler kullanması, kalp hastaları için umut niteliğinde. Bilimsel araştırma, insan ventriküler progenitör hücrelerinin kalp krizi sonrasında yeni kalp dokusu oluşumunu desteklediğini gösteriyor.

kalp krizi

Bilim insanlarının hasarlı kalp dokusunu onarabilecek yeni bir tedavi geliştirmeleri kalp krizinden kurtulan kişilerin daha iyi bir yaşam sürebileceğine dair umut veriyor.

Daily Mail’in haberine göre, Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi, İsveç’teki Karolinska Enstitüsü, İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca’dan bilim insanları, kök hücreleri kullanarak kalp krizi geçirip deforme olmuş organın kendini hızlı şekilde tamir edebilmesine olanak veriyor.


Araştırmacılar, HVP hücrelerini kullanarak domuzlarda kalp hücrelerini yeniden ürettiler. Bu hücreler, organın oluşumunda çok önemli bir rol oynuyor ve gerektiğinde özelleşmiş kalp hücrelerine dönüşebiliyor.

Güvenilir bir iyileşme sunuyor

Nature Cell Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bilim insanları önümüzdeki iki yıl içinde insanlarda klinik çalışmalara başlamayı umuyorlar.

Münih Teknik Üniversitesi’nden Profesör Karl Laugwitz, “Laboratuvar araştırmalarında, HVP’lerin bir anlamda kalpteki hasarlı bölgeleri nasıl takip edebildiğini, yaralanma bölgelerine göç ettiğini, çalışan kalp hücreleri gibi olgunlaştığını ve yara dokusu oluşumunu engelleyebileceğini gösterebildik” dedi.

Araştırmacılar, sonuçlarının, ciddi bir yan etki gözlemlenmeden büyük hayvanlarda bile kalbe verilen hasarın güvenilir bir şekilde tamir edilebileceğini gösterdiğini söyledi.


Kalp hastaları için çığır açan gelişme

Karolinska Institutet Kardiyovasküler Araştırma Profesörü Kenneth R. Chien şunları söyledi: “Bu, kalbi yeniden inşa etmek için ideal hücreyi bulmak için yirmi yıllık çalışmalarımızın doruk noktasıdır ve dünya çapında son dönem kalp hastası milyonlarca hasta için yeni bir umut sağlar. kalp nakli için bekleyen başarısızlık.”

Araştırma, büyük ölçekli saflaştırılmış HVP üretimi geliştiren Chien laboratuvarının daha önceki çalışmalarına dayanmaktadır. Bu yaklaşımı kimya, üretim ve kontroller (CMC) ve toksikoloji çalışmaları dahil olmak üzere kliniğe getirebilmek için daha fazla araştırma devam etmektedir. Hedef, önümüzdeki iki yıl içinde klinik çalışmalara başlamak.

Bir kalp krizi sırasında, kardiyomiyosit adı verilen 1 milyara kadar kalp kası hücresi, kan akışının azalması nedeniyle ölebilir ve yenilenememeleri nedeniyle geri dönüşü olmayan şekilde hasar görebilir. Hasarlı hücrelerin yerini bağ dokusundan oluşan fibrotik skar dokusu alır, böylece kalp kasının sertliğini arttırır, kasılma kapasitesini azaltır ve böylece optimal işleyişinde bir düşüşe yol açabilir.5 Bu, güçten düşmeye ve genellikle ölümcül sonuçlara yol açabilir. kalp yetmezliği.

Biyofarmasötiklerin bir parçası olan Kardiyovasküler, Böbrek ve Metabolizma (CVRM), AstraZeneca’nın üç terapi alanından birini oluşturur ve Şirket için önemli bir büyüme faktörüdür. AstraZeneca, kalp, böbrekler ve metabolizma arasındaki temel bağlantıları daha net anlamak için bilimi takip ederek, organ koruması için bir ilaç portföyüne yatırım yapıyor ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatarak, riskleri azaltarak ve yandaş hastalıklarla mücadele ederek sonuçları iyileştiriyor. Şirketin amacı, dünya çapında milyonlarca hasta için tedavi uygulamalarını ve kardiyovasküler sağlığı iyileştiren dönüştürücü bilim sunmaya devam ederek CVRM hastalıklarının doğal seyrini değiştirmek veya durdurmak ve potansiyel olarak organları yeniden oluşturmak ve işlevi eski haline getirmektir.


Kaynaklar:

Bacak ağrısı deyip geçmeyin: Kalp hastalığının 5 belirtisi