Kripto para piyasalarında toparlanma belirtileri

Kripto para piyasaları, bu hafta yaşanan kriz sonrası toparlanma belirtileri gösteriyor. Bitcoin (BTC USD) yeniden 30 bin doların üstüne çıktı. Tether (USDT) 1 dolar sabitliğini yeniden kazandı.

Kripto para

Piyasalardaki risk algısının bozulması ve sabitkoinlerde yaşanan gelişmelerle fırtına yaşanan kripto para piyasalarında sınırlı toparlanma görüldü.

Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıklar da fiyatlarda toparlanma izlendi. Kriptoda bir günde 200 milyar doları silen fırtına yerini toparlanma çabasına bıraktı.


Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıkların fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket görüldü.

Piyasanın sakinleşmesinde önde gelen sabit coin Tether’de görülen toparlanma başta olmak üzere piyasayı geren sabitkoin konusundaki endişelerin bir miktar dağılması etkili oldu. Perşembe günü 1 doların altına gerileyen Tether’de yeniden 1 dolarlık çıpa sağlandı.

Terraform Labs da Terra blokzincirinin durdurulduktan sonra tekrar başlatıldığını açıkladı.

Bir haftada yüzde 40 değer kaybı

Bir haftalık süre zarfında kripto para piyasalarından yaklaşık 720 milyar dolarlık fon çıkışları, düşüşün boyutunu ortaya koydu. Bir hafta boyunca ortalama yüzde 40’a ulaşan değer kaybı sonrası ise kripto para piyasalarında haftanın son iş gününde bir toparlanma görülüyor.

Bitcoin (BTC USD) bugün yüzde 5,42 değer kazandı

Bitcoin, dün sabah saatlerinde 26.000 dolar bandına kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla son 24 saat içinde yüzde 12’yi bulan yükseliş gördü ve şu an 30.000 dolar bandına geri döndü.

bitcoin

Ethereum (ETH USD) bugün yüzde 6,45 değer kazandı

Ethereum’da da benzer bir toparlanma görülürken dün 1.800 dolara kadar düşen en büyük altcoin, sabah saatlerinde yüzde 12’ye ulaşan değer artışıyla yeniden 2.000 dolar bandına geri döndü.

ethereum

Tether (USDT) kısa sürede 1 dolar sabitliğini yeniden kazandı

Tether’in (USDT), dün yoğun çıkış baskısı altında sabitliğini kaybederek 0,95 dolar seviyesine kadar düşmesi, piyasaları tedirgin eden başka bir gelişmeydi. UST depremi sonrası USDT’nin de gün boyu 1 doların altında fiyatlanması, ihraççısı Tether’in müdahalesi sonrası kısa bir sürede giderildi.

En büyük sabit kripto paranın bu sabah yeniden 1 dolar sabitini yakaladığı görülüyor. 2017 yılında görülen çöküşte ise USDT’nin 1 doların altına düştükten sonra toparlanması bir haftayı bulmuştu.


Altcoin piyasasında bugün çift haneli kazançlar çoğunlukta

Hafta sonuna yaklaşırken gelen tepki alımları altcoin pazarında kendini hissettirmeye devam ediyor. Bugün birçok altcoin, sert düşüşlerden sonra çift haneli oranlarda artış görüyor.

• İlk 10 kripto varlık arasında BNB Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) yüzde 20 bandında bir yükselişe sahip.

Solana (SOL), şu an yüzde 10 artışa sahipken 50 dolar seviyesine yaklaşmış durumda.

Ripple (XRP) ise yüzde 15’e yakın değer artışına sahip ve 0,43 dolardan işlem görüyor.

• İlk 100 kripto para arasında en hızlı yükseliş 76. sırada bulunan Gala, STEPN (GMT) ve Kadena’dan (KDA) geldi. GALA tokeni son 24 saatte dip seviyelerinden yüzde 67, GMT yüzde 65 ve KD, yüzde 60 değer artışıyla en hızlı yükselen altcoinler oldu.

• Piyasada tepki alımlarının arttığı son 24 saatte popüler altcoinler arasında Tron (TRX) ve Axie Infinity (AXS) ortalama yüzde 3 değer kaybıyla henüz bu toparlanma ivmesine katılmayan altcoinler oluyor.

Son 24 saatte gelen alımlar, her ne kadar düşüşün şiddetini azaltmış olsa da hafta boyunca devam eden sert satışlar sonrası henüz net bir toparlanmadan bahsetmek doğru olmaz. Gelen alımlar ise şu an tepki alımları olarak tanımlanırken hafta sonu işlemleri kripto para piyasaları için son derece önemli hale geldi.

TERRAUST VE LUNA PİYASAYI GERMİŞTİ

1 hafta önce 96 dolar seviyesinden fiyatlanan LUNA 0,10 doların altına indi. Belirsizlikler, Terra kripto projesini çevreleyen türbülans tarafından körüklenirken, ilişkili tokenler UST ve LUNA 7 Mayıs’tan bu yana sert düştü. 7 Mayıs’ta yaklaşık 80 dolar olan LUNA, birkaç gün içinde 1 doların altına geriledi ve yaklaşık 25 milyar dolar değer yitirdi.


“Sabitkoin”ler kripto para piyasasının önemli bir parçası olurken, 4. en büyük coin Terra’nın çöküşünün, tüm kripto sektörü üzerinde hala öngörülemeyen etkilere sahip olduğu belirtiliyordu.

Ne olmuştu: Kripto para piyasasında deprem: Bitcoin ve Ethereum çakıldı, Tether 1 doların altına indi!