Kripto para piyasalarında toparlanma belirtileri

Kripto para piyasaları, bu hafta yaşanan kriz sonrası toparlanma belirtileri gösteriyor. Bitcoin (BTC USD) yeniden 30 bin doların üstüne çıktı. Tether (USDT) 1 dolar sabitliğini yeniden kazandı.

Kripto para

Piyasalardaki risk algısının bozulması ve sabitkoinlerde yaşanan gelişmelerle fırtına yaşanan kripto para piyasalarında sınırlı toparlanma görüldü.

Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıklar da fiyatlarda toparlanma izlendi. Kriptoda bir günde 200 milyar doları silen fırtına yerini toparlanma çabasına bıraktı.


Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıkların fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket görüldü.

Piyasanın sakinleşmesinde önde gelen sabit coin Tether’de görülen toparlanma başta olmak üzere piyasayı geren sabitkoin konusundaki endişelerin bir miktar dağılması etkili oldu. Perşembe günü 1 doların altına gerileyen Tether’de yeniden 1 dolarlık çıpa sağlandı.

Terraform Labs da Terra blokzincirinin durdurulduktan sonra tekrar başlatıldığını açıkladı.

Bir haftada yüzde 40 değer kaybı

Bir haftalık süre zarfında kripto para piyasalarından yaklaşık 720 milyar dolarlık fon çıkışları, düşüşün boyutunu ortaya koydu. Bir hafta boyunca ortalama yüzde 40’a ulaşan değer kaybı sonrası ise kripto para piyasalarında haftanın son iş gününde bir toparlanma görülüyor.

Bitcoin (BTC USD) bugün yüzde 5,42 değer kazandı

Bitcoin, dün sabah saatlerinde 26.000 dolar bandına kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla son 24 saat içinde yüzde 12’yi bulan yükseliş gördü ve şu an 30.000 dolar bandına geri döndü.

bitcoin

Ethereum (ETH USD) bugün yüzde 6,45 değer kazandı

Ethereum’da da benzer bir toparlanma görülürken dün 1.800 dolara kadar düşen en büyük altcoin, sabah saatlerinde yüzde 12’ye ulaşan değer artışıyla yeniden 2.000 dolar bandına geri döndü.

ethereum

Tether (USDT) kısa sürede 1 dolar sabitliğini yeniden kazandı

Tether’in (USDT), dün yoğun çıkış baskısı altında sabitliğini kaybederek 0,95 dolar seviyesine kadar düşmesi, piyasaları tedirgin eden başka bir gelişmeydi. UST depremi sonrası USDT’nin de gün boyu 1 doların altında fiyatlanması, ihraççısı Tether’in müdahalesi sonrası kısa bir sürede giderildi.

En büyük sabit kripto paranın bu sabah yeniden 1 dolar sabitini yakaladığı görülüyor. 2017 yılında görülen çöküşte ise USDT’nin 1 doların altına düştükten sonra toparlanması bir haftayı bulmuştu.


Altcoin piyasasında bugün çift haneli kazançlar çoğunlukta

Hafta sonuna yaklaşırken gelen tepki alımları altcoin pazarında kendini hissettirmeye devam ediyor. Bugün birçok altcoin, sert düşüşlerden sonra çift haneli oranlarda artış görüyor.

• İlk 10 kripto varlık arasında BNB Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) yüzde 20 bandında bir yükselişe sahip.

Solana (SOL), şu an yüzde 10 artışa sahipken 50 dolar seviyesine yaklaşmış durumda.

Ripple (XRP) ise yüzde 15’e yakın değer artışına sahip ve 0,43 dolardan işlem görüyor.

• İlk 100 kripto para arasında en hızlı yükseliş 76. sırada bulunan Gala, STEPN (GMT) ve Kadena’dan (KDA) geldi. GALA tokeni son 24 saatte dip seviyelerinden yüzde 67, GMT yüzde 65 ve KD, yüzde 60 değer artışıyla en hızlı yükselen altcoinler oldu.

• Piyasada tepki alımlarının arttığı son 24 saatte popüler altcoinler arasında Tron (TRX) ve Axie Infinity (AXS) ortalama yüzde 3 değer kaybıyla henüz bu toparlanma ivmesine katılmayan altcoinler oluyor.

Son 24 saatte gelen alımlar, her ne kadar düşüşün şiddetini azaltmış olsa da hafta boyunca devam eden sert satışlar sonrası henüz net bir toparlanmadan bahsetmek doğru olmaz. Gelen alımlar ise şu an tepki alımları olarak tanımlanırken hafta sonu işlemleri kripto para piyasaları için son derece önemli hale geldi.

TERRAUST VE LUNA PİYASAYI GERMİŞTİ

1 hafta önce 96 dolar seviyesinden fiyatlanan LUNA 0,10 doların altına indi. Belirsizlikler, Terra kripto projesini çevreleyen türbülans tarafından körüklenirken, ilişkili tokenler UST ve LUNA 7 Mayıs’tan bu yana sert düştü. 7 Mayıs’ta yaklaşık 80 dolar olan LUNA, birkaç gün içinde 1 doların altına geriledi ve yaklaşık 25 milyar dolar değer yitirdi.


“Sabitkoin”ler kripto para piyasasının önemli bir parçası olurken, 4. en büyük coin Terra’nın çöküşünün, tüm kripto sektörü üzerinde hala öngörülemeyen etkilere sahip olduğu belirtiliyordu.

Ne olmuştu: Kripto para piyasasında deprem: Bitcoin ve Ethereum çakıldı, Tether 1 doların altına indi!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.