Melis Sezen’e destek, Ahmet Çakar’a tepki yağdı

Bir televizyon programında oyuncu Melis Sezen’i kıyafetinden dolayı suçlayan eski milletvekili Ahmet Çakar’ın, “Sutyen yok, göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş. O kıyafet kanunen suç” sözleri, sosyal medyada kısa sürede gündem oldu.

Melis Sezen

Eski MHP’li milletvekili Ahmet Çakar bir televizyon programında oyuncu Melis Sezen’i kıyafetinden dolayı suçladı.

Çakar, “Adını falan bilmem. Geçen gün galaya çağırmışlar. Bir kıyafet giymiş o kıyafet kanunen suç. Hem de şikayete bağlı olmayan bir suçtur. Çünkü göğüs dekoltesi tamamıyla açık toplum içinde kendini gösteriyor. Yani sütyen yok. Göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş. Bu ahlaksızlığın daniskası değil midir?” diye konuştu.


“Ortada bir suçlu varsa, suçlu sizsiniz!”

Açıklama tartışma yarattı, tepkiler büyüdü. Ünlü isimler Melis Sezen’e destek mesajları yayınladı. Kaya, meslektaşına destek olduğu mesajında, “Oturdunuz koca koca hukukçular (!) torununuz yaşındaki kadının dekoltesini, bedenini mi konuşuyosunuz? Kadına şiddet suç değil mi, ya da hedef göstermek? Ortada bir suç varsa suçlu sizsiniz. Ahlakınızda boğulun…” sözlerini dile getirdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

Sabahat Akkiraz: Nasıl muhafazakâr kadınlarımız tercih ettikleri gibi giyiniyorsa, laik kadınlarımız, kızlarımız da istediği gibi giyinir. Rahatsız olan başını çevirsin. ‘Nefsine hâkim ol ki insan olasın.’ Nefsin bozuksa çuval da giyse bozuktur, mayo da giyse bozuktur.

Bige Önal: İç çamaşırı üzerinden ahlak cetveli tutmak ne demek? Kimin ne giydiği ile ilgili, ne taktığıyla ilgili, bedeniyle ilgili konuşmak ne demek? Ne münasebet! Toplumun şirazesini kimin ne giydiği değil, üstüne vazife olmadan her konuyla ilgili konuşanlar kaydırıyor.


Hadise: Kadınların kıyafeti, dekoltesi, saçı, kilosu ve makyajı hakkında konuşmayı ne zaman bırakacaksınız? Senelerdir söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim! #AhlaksızlıkSizinKafanızda

Hazal Kaya: Torununuz yaşındaki kadının dekoltesini mi konuşuyorsunuz? Kadına şiddet suç değil mi? Ya da hedef göstermek?

Nilgün Belgün: Yahu sana ne, bana ne, bize ne kim ne giymiş ne yapmış? Ay bıktık vallahi bu kılık kıyafetlerle uğraşanlardan.

Yunus Günçe: Haydi diyelim dekolte suç; peki geri kafalılık, medeniyetsizlik, bağnazlık, çağ dışılık, sığlık, densizlik, hadsizlik, utanmazlık ne? Hobi mi?


Mert Fırat: #MelisSezen elbiseniz açık ya da kapalı kimseyi ilgilendirmez. Umarım etkilenmezsiniz bu izansızlıklardan… Kadının gülmesine, istediği gibi giyinmesine, hayır demesine alışacaksınız.

İran’da yüksek enflasyon sonrası halk sokağa döküldü: Tahran’da marketler yağmalanmaya başladı