Erdoğan: Uçaklarımıza Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız.

Erdoğan thy

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nden konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:


“Uzay denince aklına gençliklerinde izlediği uzay filmleri gelenlere bir kötü haberimiz var. Türk mühendislerince geliştirilen yerli ve milli gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün Ocak ayında, TÜRKSAT 6A’yı da 2023’ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki aracımız 10’a yükselecek. Ülkemizi hak ettiği yere getirecek adımları atıyoruz. Yeni neslin uzay teknolojilerine gösterdikleri ilgi bize umut veriyor.

Teknofest kuşağı gençlerimiz kendi projeleri ile uzayı fethetmeyi planlıyor. Teknofest’in ilk düzenlendiği 2018’den bugüne geldiği noktada ortaya koydukları neler başarabileceği ortadadır. Başlattığımız dijital seferberlikle, blok zincire kadar ülkemizi öncü bir konuma taşıyoruz.

Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye, adının diğer dillerde de Türkiye olarak kullanılması için son adımı da attı.

Birleşmiş Milletler’de (BM) İngilizce “Turkey” olarak geçen ismini Türkiye olarak değiştirdi.

Fakat bu değişiklik BM’de hayata geçse de tüm ülkelerde günlük kullanımda Türkiye adının tercih edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.


İngiltere ve ABD hükümetlerinin internet sitelerinde ülke adı “Turkey” olarak yer almaya devam ederken BBC de İngilizce haberlerinde aynı adı tercih ediyor.

Video: Erdoğan: Ülkemizin uzaydaki çıkarlarını da savunmak namus borcumuzdur