İYİ Parti’den Erdoğan’ın ‘sürtük’ ifadesine suç duyurusu: Cumhurbaşkanlığı yeminini ihlal etti

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sürtük’ kelimesini kullanmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu: Cumhurbaşkanlığı yeminini ihlal etti. Türk kadınları adına şikayet yapacağız.

ünzile yüksel

Video aşağıda – İYİ Partili Ünzile Yüksel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sürtük’ kelimesini kullanmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Yüksel, “Bu söylem Anayasamızın 103. Maddesinde yer alan Cumhurbaşkanlığı yeminini de ihlal etmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarf ettiği “sürtük” ifadelerine tepkiler devam ediyor. İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Ünzile Yüksel, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altında 1 Haziran 20232 tarihinde yaptığı konuşmada bizim burada zikretmekten bile ar ettiğimiz bir cümle ile Türk kadınına alenen hakaret ettiği için suç duyurusunda bulunmak için buradayız. Ben İYİ Parti Kadın Politikaları başkanıyım. Aynı zamanda da hukukçuyum, avukatım. Bireysel şikayet başvurumu yapmak için bugün Bakırköy Adliyesi’ndeyim” dedi.


‘Türk kadınları adına şikayet yapacağız’

İYİ Parti İstanbul teşkilatı ile üye olmayan vatandaşların da aynı konuda dilekçe verdiğini belirten Yüksel, “Sayın Cumhurbaşkanının cinsiyet üzerinden, kadın üzerinden hakaret içeren bir kelime ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altından milyonların dinlediği bir dakikada böyle bir kelime ile hakarette bulunması Türk kadınları adına şikayetimizi yapmak için buradayız” diye konuştu.


‘Cumhurbaşkanlığı yemini ihlal etti’

Cumhurbaşkanının makamının ayrımcılık makamı olmadığını dile getiren Yüksel, “Herkesi kucaklayan makamdır. Ayrıca bu söylem Anayasamızın 103. Maddesinde yer alan Cumhurbaşkanlığı yeminini de ihlal etmiştir. Tepkimiz cinsiyet üzerinden yapılan hakarete karşıdır. Bu şikayet dilekçemizi Cumhuriyet Başsavcılığımıza sunduk” ifadelerini kullandı.

‘Bu işin takipçisi olacağız’


Yüksel, yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına inandıklarını söyleyerek, “Hukukçularımız, savcılarımız gerekli araştırmaları yaparak hakareti yapanın siyasi kimliğinin de etkisinde kalmayacağına inanarak soruşturmayı tamamlayacağına inanıyoruz. Ve biz bu işin takipçisi olacağımıza kamuoyuna ve tüm kadınlarımıza söz veriyoruz” dedi.

Antalyalılar, ‘sürtük’ sözleri nedeniyle Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu