Covid vaka sayıları neden yeniden artmaya başladı?

Yaklaşık 3 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile mücadele aşı sonrası başarıya ulaşırken, son zamanlarda vaka ve ölüm oranlarının yeniden artışa geçtiği gözlendi.

covid

Covid vaka sayıları neden yeniden artmaya başladı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa genelindeki Covid-19 vaka sayılarında son haftalarda görülen artış dolayısıyla sonbahardan itibaren virüsle mücadelenin iyice zorlaşabileceği uyarısında bulundu.


Corona virüsü salgını ve vaka sayılarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, günlük vaka sayılarının 40 katına çıktığını, hastane yükünün ise üç kat arttığını açıkladı.

Covid-19 salgınından en çok etkilenen kentlerden biri olan Gaziantep’te VOA Türkçe’ye konuşan vatandaşlar vakaların artışını insanların rahat davranmasına bağlarken Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ise, “Pandemi halen bitmiş değil, bir an önce HES Kodu, maske-mesafe gibi tedbirlerin yeniden uygulanmaya başlaması gerekiyor” dedi.

”Dünya Sağlık Örgütü ‘salgın bitti’ demeden bitmez”

Vatandaşlar arasında 2 doz Sinovac aşısı yaptıranların virüse yakalanma risklerinin daha yüksek olduğuna dikkat çeken Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, kamuoyunda salgın bitmiş gibi bir psikoloji yaratıldığına vurgu yaparak, “Son dönemlerde Covid-19 pandemisine ait yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle Covid-19 tekrar hortladı diyebiliriz. Ama dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi Dünya Sağlık Örgütü ‘Pandemi bitti’ demeden, pandemi bitmez. Ortaya çıkan BA.4 ve BA.5 alt varyantı önceki formlara benzemekle birlikte hastalık yapma etkenine sahip ciddi bir virüs. Tabii toplumumuzda özellikle üçüncü doz aşıyı yaptıranlar arasında 18 yaş üzerinde olanların sayısı yüzde 33 civarında. Dolayısıyla bizi hasta etme ihtimali daha yüksek olan bir virüs. İlk başta biz Sinovac aşısını yaptırdık. Bu ölü bir virüs aşısı. Onun hastalıktan koruma potansiyeli çok düşük. Dolayısıyla 2 doz yaptıranların hastalığa yakalanma riski daha yüksek olduğu için üçüncü doz Biontech yaptırılması öneriliyor. Böyle bir risk halen söz konusu iken tekrar Covid-19 pandemisiyle ilgili önlemlere yeniden geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra risk gruplarının korunması ve iş gücü kaybının önlenmesi gerekiyor. Bunun için ise yapılaması gerekenler, öncelikle kalabalık ortamlarda yeniden maske-mesafe kuralının hayata geçirilmesi gerekiyor. HES kodu uygulamasına yeniden geçilmesi gerekiyor. Risk gruplarının belirlenerek yeniden aşılanması gerekiyor” diye konuştu.

“Test yapılmadığı için vaka sayıları düşük”

Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de vaka sayılarının düşük çıkmasını yeteri kadar test yapılmamasıyla açıklayan Prof. Dr. Yılmaz, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda vaka sayılarımız düşük görünüyor ama biz yüzde 30-40 civarında test yapıyoruz. Nüfusu bize yakın olan Avrupa ülkelerinde görülen vaka sayısı günde 80-100 bin. Olasılıkla bizde kayıt eksikliği, doktora gitmeme, uygun ve doğru merkeze gitmeme nedeniyle test yapılmıyor. Dolaysıyla vaka sayıları düşük çıkıyor. Biz tabip odası olarak bir felaket senaryosu yazmaya çalışmıyoruz. Biz sadece diyoruz ki, durumumuzu bilelim, ona göre önlemimizi alalım, toplumun hastalanma oranlarını düşürelim, koruyucu hekimlik hizmetlerini yerine getirelim. Hastalığı hafife almayalım, çünkü risk gruplarında ciddi problemlere ve hatta ölümlere neden olabiliyor.”


Türkiye’de ilk tedbir kararı Eskişehir’den geldi

Koronavirüs vaka sayıları hızlıca artmaya devam ederken, son açıklanan veri durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. 4-10 Temmuz haftasında 117 bin 95 vaka görüldü. Vakaların artmasıyla ilk tedbir ise Eskişehir’den geldi. Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

Koronavirüs vaka sayıları son günlerde iyiden iyiye artmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre, haftalık vaka sayıları 100 binleri aştı. Son veri olan 4-10 Temmuz arasında 117.095 vaka görülürken, 31 kişi vefat etti. Toplam vaka sayısı 15.297.539 bin olurken, toplam vefat sayısı ise 99.088 kişi oldu.

BAKAN KOCA’DAN RİSK GRUBUNA MASKE UYARISI

Vaka artışlarına dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. Riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz.” dedi.

Vakaların artmasıyla ilk tedbir Eskişehir’den geldi. Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

20 Temmuz tarihli kararda şu ifadeler kullanıldı:

  • Covid 19 vaka sayıları nedeniyle ilimizde bulunan üniversite, özel ve kamu hastanelerine Covid 19 şüphesiyle başvuran hastaların takip ve tedavilerinin öncelikli olarak başvurunun yapıldığı hastanelerde gerçekleştirilmesine ve zorunlu olmadıkça diğer hastanelere sevk edilmemesine,
  • Vaka sayıları göz önünde bulundurularak, üniversite, özel ve kamu hastanelerinin Covid 19 yataklı servis, yoğun bakım servisi ve acil servis gibi birimlerinde malzeme, ekipman, yatak ve personel sayılarının gözden geçirilerek gerekli planlamaların yapılmasına,
  • Covid 19 hastalarının başvuracağı Covid 19 Çağrı Merkezi ve Filyasyon Merkezinde görevli personel sayısının vaka sayıları ve ihtiyaç doğrultusunda güncellenmesine ve çalışma saatlerinin düzenlenmesine,
  • İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.11.2020 tarihli ve 102 sayılı alınan kararın güncellenerek devamına; oy birliği ile karar verilmiştir.

Denizli için dikkat çeken uyarı: Artan pozitif vaka sayısı yoğun bakıma yansıdı

Türkiye genelinde olduğu gibi Denizli’de de Covid-19 vakalarının artışa geçtiğini duyuran İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, vatandaşlara acil hatırlatma dozlarını yaptırmaları çağrısında bulundu. Öztürk, “Vaka sayısı artış oranı her ne kadar aynı oranda yatışa yansımasa da hiç yatan hastamız olmayan uzunca bir dönemin ardından maalesef ki servislerimizde tekrar yatışlar başlamış ve bu yoğun bakıma da yansımıştır” dedi.

DSÖ’den Covid-19 açıklaması: Sonbahardan itibaren vaka artışları daha kötüye gidebilir


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa genelindeki Covid-19 vaka sayılarında son haftalarda görülen artış dolayısıyla sonbahardan itibaren virüsle mücadelenin iyice zorlaşabileceği uyarısında bulundu.

Bakan Koca: Vaka artışı günlük 40 katına çıktı || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram