Datça’da orman yangını: Karayolu kapatıldı, evler tahliye edildi

Muğla’nın Datça ilçesi Mesudiye mahallesinde orman yangını çıktı. Şiddetli rüzgar nedeniyle büyüyen yangına, havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yerleşim yerlerine yakın bölgede devam eden yangın, turistlere de korku dolu anlar yaşattı. Yangın nedeniyle Marmaris-Datça karayolu trafiğe kapatıldı, bir ev yandı, bölgedeki evler tahliye edildi.

Datça yangını

Datça’nın Mesudiye Mahallesi, Hava Radar mevkindeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda saat 12.30 sıralarında Yangın çıktı.

Bölgeden yükselen dumanları fark eden çevredekiler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne durumu bildirdi. Rüzgarın da etkisi ile yangın etkisini arttırdı. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 7 söndürme uçağı, 14 helikopter, 75’i arazöz toplam 96 iş makinası ve 400 orman işçisi sevk edildi.


BİR EV YANDI, EVLER TAHLİYE EDİLDİ

Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkinde bir ev yandı, o bölgedeki evler de tedbir amacıyla tahliye edildi.


KUVVETLİ RÜZGAR ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR

Söndürme çalışmalarına askeri birliklerle, çevredeki sitelerin yangın söndürme ekipleriyle, bazı inşaat firmalarının beton mikserleriyle de destek verildi. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına havadan ve karadan müdahale sürerken, kuvvetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi.


Alevler sahile doğru ilerlerken, Orman yangını nedeniyle Marmaris-Datça karayolu trafiğe kapatıldı. Trafik ekipleri yolu trafiğe kapatarak sadece görevli araçların geçişine izin veriyor.

Kuzey Ormanları yok oluyor: 153 blok, 657 konut daha!