NASA küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini fotoğraflarla ortaya koydu: 1200 yıldır böyle bir şey görülmedi!

ABD’deki Mead baraj gölünün yıllar içindeki değişimini gösteren NASA fotoğrafları, küresel ısınmanın boyutlarını ortaya koydu: İklim değişikliğinin ve ABD’nin batısının son 1200 yılda gördüğü en şiddetli kuraklığın çarpıcı bir göstergesi.

küresel ısınmanın

NASA Dünya Gözlemevi (Earth Observatory), küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini fotoğraflarla ortaya koydu: 1200 yıldır böyle bir şey görülmedi!

2000, 2021 ve 2022’de çekilmiş fotoğraflar, ülkenin güneybatısındaki Colorado Nehri üzerinde yer alan Hoover Barajı’nın oluşturduğu Mead gölünün su miktarının yıllar içine nasıl azaldığını gösteriyor.


NASA’nın çarşamba günü yaptığı açıklamada, gölün doluluk oranının şu anda yüzde 27’ye gerilediği, bunun 1937’den beri görülen en düşük seviye olduğu belirtildi.

ABD’nin en büyük rezervi olan Mead gölü, ülkenin batısında yaşayan yaklaşık 25 milyon kişiye su sağlıyor.

Tüm Colorado Nehri havzasıysa yaklaşık 40 milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Havzanın toplam kapasitesi de yüzde 35’e gerilemiş durumda.

Su seviyesi 22 yıl boyunca sürekli düştü

6 Temmuz 2000, 8 Temmuz 2021 ve 3 Temmuz 2022 tarihlerine ait uydu görüntülerde gölün doluluk oranının 22 yıl boyunca sürekli düştüğü gözlemlendi.

NASA Dünya Gözlemevi’nden Michael Carlowicz, görüntüleri “iklim değişikliğinin ve ABD’nin batısının son 1200 yılda gördüğü en şiddetli kuraklığın çarpıcı bir göstergesi” diye niteledi.

İşte o uydu fotoğrafları:

overton virgin

Ulusal Kuraklık Önleme Merkezi ve Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nin işbirliğiyle oluşturulan kuraklık takip verilerine göre ABD’nin batısının en az üçte ikisi aşırı kurak durumda.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden su hukuku alanında çalışan Rhett Larson, yıkıcı değişimin kalıcılığına işaret ederek, “Bu bekleyince geçebilecek bir şey değil. Atlatabileceğimiz bir şey değil. Yaşadığımız yeni dünya bu” dedi.

Öte yandan kuraklık nedeniyle suların çekildiği Mead gölünde mayısta bir varilin içine saklanmış, kimliği belirsiz bir kişiye ait ceset kalıntıları bulunmuştu.

Temmuz ayının başında da II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir çıkarma gemisinin enkazı ortaya çıkmıştı.


Kaynak: Earth Obserbatory – NASA

Aşırı sıcaklar Türkiye sınırına dayandı: DSÖ’den uyarı || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.