Aslında her şeyi ters görüyoruz! Gözler hakkında şaşırtıcı 9 gerçek

Tüm bebekler doğuştan renk körüdür. Lensler gözün arkasında kaybolmaz. Aslında her şeyi ters görüyoruz! Gözümüz kamera olsaydı, 576 megapiksel olurdu. İşte gözler hakkında şaşırtıcı bilimsel gerçekler…

Gözler

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Güreser, gözler hakkında bilmediğimiz ilginç bilgiler paylaşarak tüm bebeklerin doğuştan renk körü olduğunu ve ağladıklarında göz yaşlarının dökülmediğini söyledi.

Liv Hospital Ankara Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Serkan Güreser, gözlerin 5 duyu arasında yer alan en önemli organ olduğunun altını çizerek, “Gözlerimiz sayesinde etrafımızdaki cisimleri 3 boyutlu olarak görürüz. İki gözde yer alan kör noktalar sayesinde de derinlik algısı yaratılmış olur. Bunun yanı sıra gözlerimiz hakkında bilinmeyen bazı ilginç gerçekler söz konusudur” dedi.


Yeni doğmuş bebek gözyaşı dökmez

Uzm. Dr. Serkan Güreser gözlerimiz hakkında duyunca şaşıracağımız bu ilginç bilgileri şu şekilde sıraladı:

Tüm bebekler doğuştan renk körüdür: Bebeklerin renk algısı çeşitli testlerle tespit edilmiştir. Yaklaşık 1 aylıkken renklerin parlaklık ve yoğunluğu algılanabilir. 3 aylık bebek ise kırmızıyı da içeren birçok ana rengi görebilir. 4. ay civarında renk görüşü tamamen gelişir.

Yeni doğmuş bir bebek ağladığında gözyaşı dökmez: Çünkü gözyaşı üretimi gözün dış üst kısmında bulunan gözyaşı bezi tarafından 1.ayda başlar ve tam üretim kapasitesi 3. ayda ulaşır.

Yeni doğan bebekler yaklaşık 20-40 cm uzaktaki nesneleri en net şekilde görebilirler: Bebek anne karnında ışık algısına sahiptir ve bu tam görme kabul edilmez. Yeni doğan bir bebek, doğduğunda aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilir. Göz teması 3 aylıkken başlar, bebeğin görme koordinasyonu gelişir ve genellikle hareket eden nesneyi gözleriyle takip edebilir. Göz kasları tam olarak 6. ayda gelişir.


Lensler gözün arkasında kaybolmaz

lens

Şehir efsanesinin aksine, göz kürenizin yapısı nedeniyle hiçbir kontakt lens gözünüzün arkasında ‘kaybolamaz’. Gözün üst ve alt kısımları konjonktiva denilen şeffaf yapı ile kaplı olup, orbita içine burada herhangi bir geçiş yoktur. Üst kapağınız altına kaçmış olabilir. Kapağı ters çevirerek kontrol edebilirsiniz. Lens, gözünüzün içinde değilse yerde veya masanızda aramanızı tavsiye ederiz.

Aslında her şeyi ters görüyoruz!

Uzm. Dr. Serkan Güreser, her şeyi ters gördüğümüzü ama görüntüyü doğru şekilde yukarı çeviren esas organımızın beynimiz olduğunu dile getirerek, “Işık, göz bebeğinden geçip merceğe ulaşır. Mercekte ikinci defa kırılır ve ardından camsı cisimden geçerek ağ tabakada bulunan görme noktasına düşer. Burada ters görüntü meydana gelir. Beyinde oluşan ters görüntü, görme noktasında yer alan algılanır ve beyin ile sinirler görme merkezine taşınır. Beyindeki bulunan görme merkezinde ters görüntü düz bir şekilde algılanır ve bu sayede de görme olayı gerçekleşmiş olur” şeklinde konuştu.

Gözümüz kamera olsaydı, 576 megapiksel olurdu

göz

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Güreser, sözlerine şöyle devam etti;

  • “Göz, vücudunuzdaki en hızlı kastır. Bu nedenle, bir şey hızlı bir şekilde gerçekleştiğinde, “Göz açıp kapayıncaya kadar” deriz.
  • İnsan gözü, herhangi bir anda, dinlenmeye ihtiyaç duymadan yüzde 100 çalışabilir.
  • İnsan gözü bir dijital kamera olsaydı, 576 megapiksele sahip olurdu.

576 megapiksel çözünürlük, tek tek pikselleri ayırt edemeyeceğiniz kadar keskin ve net bir görüntüye sahip bir ekran oluşturmak için, görüş alanınızın boyutundaki bir alana 576 milyon piksel yerleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Gözümüz daha çok bir dedektif gibidir, çevrenizden ipuçları toplar, ardından parçaları bir araya getirmek ve tam bir resim oluşturmak için onları beyne götürür. Yine de günlük görsel deneyimimize gelince, gözü megapiksellerle anlatmak çok hafif kalır.”

Yılda 4 milyondan fazla göz kırpıyoruz


“Yılda ortalama yaklaşık 4.200.000 kez göz kırparız. Genelde, ortalama bir insan dakikada 10-12 defa göz kırpmaktadır ve iki göz kırpması arasındaki süre 2-10 saniye arasında değişmektedir. Göz kırpması göz yüzeyinde gözyaşının dağılım için çok önemlidir. Bilgisayar kullanımı, okuma esnasında kırpma sayısı yarıya düşebilir.”

Bu 5 cümleyi kuruyorsanız ‘çok sık aşık olma’ rahatsızlığına sahipsiniz


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.