Niğdeli pazarcı isyan etti: Alım gücü yok, gelen geçen sadece bakıyor!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer semt pazarını ziyaret etti. Ziyareti esnasında Gürer’e dert yanan sebze satıcısı, “Bu pazar böyle mi olacaktı. Milletin alım gücü olmadığından böyle bakıyoruz. Gelenler de geçenler de bakıyor. Bir kilo mal alacak da satacağız. Bitirdiler…” ifadelerini kullandı.

Niğdeli pazarcı

Video aşağıda – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinlemek için semt pazarını ziyaret etti. Vatandaşlar, Gürer’e ziyareti esnasında AKP’nin kötü ekonomi yönetimi ve hayat pahalılığından dert yandı.

“GELEN DE SATAN DA SADECE BAKIYOR”

Gürer’e seslenen pazarcı bir kadın, “Bu pazar böyle mi olacaktı? Milletin alım gücü olmadığından böyle bakıyoruz. Gelenler de geçenler de bakıyor. Bir kilo mal alacak da satacağız. Bitirdiler” sözleriyle AKP’nin ekonomi yönetimine sitem etti.


“BAMYA LÜKS OLDU”

38 liraya aldığı bamyayı 40 liraya satmaya çalıştığını söyleyen bir başka pazarcı, “Vatandaş alamıyor, zor. Nakliyeye 300 milyon (lira) kira veriyorum. Kendi arabanla gidip gelme şansın yok. 3 kişi bir arabayla zor geliyor. Cebime kuruş para girmiyor. Şimdi bamya lüks oldu.” dedi.

“VALLAHİ PARA KAZANAMIYORUZ”

Pazarcı bir erkek de, “3 liraya alıyoruz 4 liraya zor satıyoruz. 7 ton mal satıyoruz 500-600 lira zor kazanıyoruz. Nakliye hariç tabii. Vallahi para kazanamıyoruz. Müşteriler bizden karlı. Biz para kazanamıyoruz, mal sahibi de tüccar da kazanamıyor” ifadelerini kullandı.

GÜRER: PLANSIZLIKTAN BU HALE GELDİK


Pazar ziyaretinin ardından yazılı bir basın açıklaması yapan Gürer AKP’nin ekonomik krize yol açan politikalarını eleştirdi. Plansızlık ve yönetimsizlikten yakınan Gürer, “Bu sistemde satan para kazanamıyor, alan ise pahalıya ürün almak zorunda kalıyor. Gelir düzeyi düştüğü için herkes alışveriş yapamıyor. Plansızlıktan, yönetimsizlikten, öngörüsüzlükten bu hale geldik. Esas olan şu ki, doğru planlama yapmak lazım. Bu şekilde üretici de aracı da kaybediyor ve tüketici de pahalıya ürün mecbur kalıyor. Bunlar serbest piyasa ekonomisini serbest soygun ekonomisi haline getirdi.” dedi.

Şarap ve rakıya zam geliyor!