Dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa’ya ezber bozan tasarım

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa (Burc Halife)’nin etrafına dev bir halka yapılması planlanıyor.

Burj Khalifa Dubai merkezli mimarlık firması Znera Space, “Downtown Circle” (Şehir Merkezi) adını verdiği proje kapsamında sıra dışı bir tasarım hazırladı.

Mimari planlama ve çizim hizmetleri sunan Pictown şirketiyle işbirliği içinde hazırlanan tasarımlarda, 829,8 metrelik gökdelenin etrafında, çevre uzunluğu en az üç kilometrelik bir halka yerleştirilmesi öngörülüyor.


Halka kendi içinde 5 kata sahip ve yerden yaklaşık 550 metre yüksekte.

burc halife

Öte yandan mimarlar Najmus Chowdry and Nils Remess, projenin şimdilik tasarım seviyesinde olduğunu, inşasının da ekonomik ve pratik açıdan henüz mümkün görülmediğini söyledi.

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNN’e konuşan Remess ve Chowdry, “Bunu bir tartışma başlatmak için yarattık. Kentsel gelişimin ve şehirlerdeki yoğunluğun yeniden düşünülmesini sağlamak istedik” dedi.

Burj Khalifa

Dubai gibi işlek bir şehirde yer aldığı için tasarımlarında Burc Halife’yi tercih ettiklerini belirten mimarlar, şehirlerde nüfus yoğunluğu sonucunda ortaya çıkan sorunlarla ilgili çözüm yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

Chowdry ve Remess, sürdürülebilirliğe önem verdiklerini de ifade ederek, halkanın çatısını tamamen güneş enerjisi panelleriyle kaplı şekilde tasarladıklarını söyledi.

Dubai’de sıcaklıklar sık sık 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Mimarlar, bundan faydalanmak için tasarımlarında “güneş enerjisi hidrojen hücreleri” adını verdikleri bir teknolojiye de yer verdi.

dubai downtown circle

Sistemde güneş enerjisi sayesinde su, hidrojene dönüştürülüyor ve halka içindeki elektrik ihtiyacı bu şekilde karşılanıyor. Aynı sistem, klimaların çalışması için de kullanılıyor.

Mimarlar, sıra dışı yapıda toplu taşıma hizmeti verecek bir elektrikli tramvay da tasarladı. Araç, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.


Chowdry ve Remess farklı evlerin, mağazaların ve parkların yer almasını planladıkları bu halkada, şehrin içinde ayrı bir ekosistem kurmak istediklerini belirtti.

İç ve dış mekan rustik ev dekorasyonu fikirleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.