Evcil hayvan bakımında en sık yapılan hatalar

Evcil hayvan sahibi olmanın yanı sıra sevimli dostlarımızın bakımları da önem taşıyor. Ancak, yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar, evcil hayvan sahiplerinin sıkça tekrarladıkları bazı rutinlerin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığını doğrudan etkilediğini ve hayvanların çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasının önünü açtığını ortaya koyuyor.

evcil hayvan bakımı

Evcil hayvan bakımında en sık yapılan hatalar neler?

Uzmanlar, yanlış rutinlerin uzun vadede hayvanları yıpratabileceğinin de altını çiziyor. İşte evcil hayvan bakımında sıkça yapılan o 7 hata:


Tıraş etmek

Yaz aylarında artan sıcaklar ile birlikte özellikle evcil hayvan sahipleri soluğu pet kuaförlerinde alıyor. Ancak uzmanlar hayvanların herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdirde tıraş olmasının yanlış olduğunu belirtiyor. Evcil hayvanları tıraş etmek güneş ışınlarının doğrudan deriye temas etmesine ve hava akımının kesilmesine neden oluyor.

Soğuk su içirmek

Yaz aylarında evcil hayvanların soğuk su içerek susuzluklarını daha sağlıklı bir şekilde giderebileceği fikri doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Uzmanlar evcil hayvanların soğuk su içmesi durumunda boğaz enfeksiyonu ile karşı karşıya kalacağını ifade ediyor.

Kısırlaştırmamak

Evcil hayvan sahiplerinin bir bölümü hayvanların kısırlaştırılmasına karşı çıkıyor. Ancak yapılan araştırmalar kısırlaştırma işleminin hayvanlarda testis kanseri, prostat sorunları, rahim enfeksiyonları ve meme tümörleri riskini azalttığını ortaya koyuyor. Öte yandan hayvanın idrar izi bırakma gibi davranışlarını önlüyor ve daha uzun bir ömre sahip olmasını sağlıyor.


Sık sık duş aldırmak

Bazı evcil hayvan sahipleri hayvanların genel temizliği ve ferahlığı için özellikle yaz aylarında sevimli dostlarına sık sık duş aldırıyor. Uzmanlara göre bu oldukça yanlış bir davranış ve sürekli ıslak olmak kedi ve köpeklerin doğasına aykırı bir durum. Evcil hayvanlara sürekli duş aldırmak hava akışını engelleyerek derinin zarar görmesine neden oluyor.

Cezalandırmak

Evcil hayvanların yanlış davranışları sonucunda sahipleri onları eğitmek adına farklı cezalandırma yöntemlerine başvurabiliyorlar. Ancak verilen cezalar hayvanların stres seviyesini yükseltiyor ve çeşitli psikolojik sorunların önünü açıyor. Uzmanlar evcil hayvan eğitimi için bir profesyonelden yardım almanın önemini sıkça vurguluyor.

Takviye kullanmamak

Evcil hayvanlara yemek artıklarını sunmanın büyük bir yanlış olduğu evcil hayvan sahiplerinin büyük bir kısmı tarafından biliniyor. Bunun dışında evcil hayvanınıza uygun mama seçimi yapmanız ve gerekli besin değerlerini sağlamanız gerekiyor. Öte yandan uzmanlar tek yönlü beslenme ve vitamin eksikliklerinden kaynaklanabilecek hastalıklara karşı malt kullanımının da önemini vurguluyor.

Sosyalleştirmemek


Evcil hayvanların tıpkı insanlar ve diğer hayvanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sosyalleşemeyen evcil hayvanların agresif davranışları sergilediği görülüyor. Uzmanlar aşılarında herhangi bir eksik olmayan evcil hayvanların zaman zaman diğer hayvanlar ile iletişim kurması ve sosyalleşmesi gerektiğini belirtiyor.

Günümüzde yaşayan ve prehistorik kökenleri olan 10 hayvan || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.