İki dev karadelik 3 yıl içinde çarpışacak!

Bilim insanları, Dünya’dan yaklaşık bir milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksinin, çarpışmaya hazır iki süper kütleli kara deliğe sahip olduğunu düşünüyor. Üç yıl içinde gerçekleşmesi beklenen çarpışma olursa gök bilimciler, kara delikler ve evrenin gizemi hakkında yeni bilgiler elde etmeyi umuyor.

karadelik

İki dev karadelik 3 yıl içinde çarpışacak!

SDSS J1430+2303, aktif bir galaktik çekirdeğe sahip bir galaksi. Bilim insanları yaptıkları incelemeler sonucunda bu galakside ışık dalgalanmaları keşfettiler. Araştırmayı yürüten ekip, keşfedilen ışık dalgalanmalarını, birbirine yaklaşmış ve çarpışabilecek olan iki kara deliğe benzetti. Ancak galaksinin tam merkezinde yer aldığına inanılan bu iki süper kütleli kara deliğin çarpışması hatta var olup olmadıkları bile kesin değil.


Dünya’dan bir milyar ışık yılı uzaklıkta olan SDSS J1430+2303 galaksisinin merkezinde neler olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten bilim insanları, bu iki süper karadelik çarpışırsa kara delikler ve evrenin gizemleri hakkında yeni bilgiler elde edilebileceğini düşünüyor. Yapılan çalışma, şimdiye kadar galakside elde edilen bulguları bütün detaylarıyla gözler önüne seriyor.

Karadelikler hakkında net bilgi yok ancak birkaç ipucu var

Uzay bilimi için bir çift süper kütleli kara deliğin çarpışmasını gözlemlemek oldukça ilginç ve olağanüstü bir şey olarak kabul ediliyor. Bilim insanları, SDSS J1430+2303 galaksisinde, üç yıl içinde karadelik çarpışması bekliyor. Çarpışma sonucunda oluşacak düşük frekanslı yer çekimi dalgalarını algılayabilen bir dedektörleri olmasa bile spektrum boyunca muazzam bir ışık patlamasını gözlemlemeyi bekliyorlar.


Bu patlama sonucunda toplanan veriler, bu tarz olayların nasıl geliştiği ve gerçekleştiği konusunda bilgiler edinilmesini sağlayabilir. Galaksi üzerinde yapılan incelemelerde kara deliklerin yaklaşık 200 milyon Güneşlik bir birleşik kütleye sahip olabileceği düşünülüyor. Kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğünden tam olarak bilinmiyor ancak birleşmiş bir ikilinin var olduğunu gösteren birkaç ipucunun olduğu söyleniyor.

Bizi etkilemeyebilir ama…

Bu gerçekleştiğinde, gökbilimciler bize karadelikler hakkında çok şey öğretebileceğine ve hatta evrenin gizemleri hakkında daha fazlasını açığa çıkarabileceğine inanıyorlar. Dünya’ya bir milyar ışık uzaklıkta olan bu galakside gerçekleşecek olan bir çarpışmanın bizi etkilemesi pek mümkün değil.


Ancak, kara deliklerin çarpışmasının yeni galaksilere ve hatta devasa kara deliklere yol açabileceği biliniyor. Bu yüzden bilim insanları SDSS J1430+2303 galaksisini derinlemesine incelemek istiyorlar. (Kaynak: Webtekno)

Bilim dünyasından buzullar raporu: Artık çok geç!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.