Ölümsüz denizanasının genetik kodları çözüldü!

Bilim insanları, tropik sularda sonsuz bir yaşam döngüsü içinde yaşayan ve ölümsüz denizanası olarak bilinen Turritopsis Dohrnii adlı canlının genetik kodlarını çözmeyi başardı. Araştırmacılar, yeni keşfin insanların yaşlanmasını önlemeye yönelik çalışmalar için bir dönüm noktası olduğunu vurguluyor.

ölümsüz denizanası

Akdeniz ve Japonya sularında yaşayan ve Turritopsis dohrnii (halk arasında ölümsüz denizanası) adı ile bilinen bu deniz anası türü, yaşam döngüsünün son evresi olan Medusa evresine ulaşınca, döngünün başına, yani Polip evresine dönerek yaşamına tekrar başlıyor. “Ölümsüz” deniz anası, bu yönüyle bilim çevrelerini şaşkına çevirmeye devam ediyor.

Hangi koşullarda ölebilir?

Her ne kadar yaşlılık yüzünden ölmeseler de ölümsüz denizanaları, denizin zor koşullarında bir hastalığa kapılarak veya başka bir deniz canlısının akşam yemeği olarak ölebiliyor. Bu ilginç deniz canlısı, bilim insanları ve araştırmacılar tarafından yakından inceleniyor.


Bilim insanları, kendisine ölümsüzlük veren genetik yapının sır perdesini aralamak umudu ile, T. dornii’nin, yakın akrabası olan T. rubra’yı da mercek altında tutuyor.

Bilim insanları, gençleşme yeteneğine sahip “ölümsüz denizanası”nın genetik kodlarını çözdü

İspanyol bilim insanları, sürekli olarak gençleşebilmesi nedeniyle ölümü atlatabilen bir denizanası (Turritopsis dohrnii) türünün genetik kodlarını çözmeyi başardı. Araştırmacılar, yeni keşfin insanların yaşlanmasını önlemeye yönelik çalışmalar için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda (PNAS) yayınlanan yeni çalışmada, Maria Pascual-Torner, Victor Quesada ve Oviedo Üniversitesi’ndeki meslektaşları, tekrar tekrar gençleşebildiği bilinen tek denizanası türü olan Turritopsis Dohrnii’nin genetik dizisini haritaladı.

Turritopsis Dohrnii nedir?

Turritopsis Dohrnii

Diğer denizanası türleri gibi, T. Dohrnii de iki parçalı bir yaşam döngüsüne sahip. Aseksüel bir evrede deniz tabanında yaşayan canlının asli görevini gıda kıtlığı zamanlarında hayatta kalmak oluşturuyor. Koşullar uygun olduğunda, denizanası cinsel olarak çoğalıyor.


Araştırmacıların bildirdiğine göre, birçok denizanası türünün yaşlanmayı tersine çevirme ve larva aşamasına dönme kapasitesine sahip olmasına rağmen, çoğu cinsel olgunluğa ulaştıklarında gençleşme yeteneğini kaybediyor. Ancak, bu durum T. dohrnii için geçerli değil.

Yaşam döngüsü sonsuz bir çember şeklinde devam ediyor

Florida Oşinografi Enstitüsü’nün direktörü Monty Graham, “Bu türün belki 15-20 yıldır evrimsel hile yapabildiğini biliyoruz. Bu hile, türe “ölümsüz denizanası” lakabını kazandırdı” diye konuştu.

ölümsüz denizanası

Diğer taraftan çalışma, T. dohrnii’nin genetik dizisini, cinsel üremeden sonra gençleşme yeteneğinden yoksun olan yakın bir genetik kuzen olan Turritopsis rubra’nınkiyle karşılaştırarak bu denizanasını neyin farklı kıldığını anlamaya yönelikti.

Bilim insanları, T. dohrnii’nin genomunda DNA’yı kopyalama ve onarma konusunda daha iyi hale getirebilecek varyasyonlara sahip olduğunu buldu. Ayrıca telomer adı verilen kromozomların uzunluğunu korumada bu türün daha iyi olduğu görüldü. İnsanlarda ve diğer türlerde, telomer uzunluğunun yaşla birlikte kısaldığı biliniyor.


Öte yandan Graham, araştırmanın ticari bir değere sahip olmasının vakit olacağını belirterek, “Çalışmaya, bu denizanalarını öldürüp bir cilt kremine dönüştüreceğiz diye bakamayız. Araştırma, denizanalarının ölümü aldatmasına yardımcı olan süreçleri ve protein işlevselliğini anlamakla daha çok ilgili” dedi.

Size ölümsüzlüğü vadeden bir hapı kullanır mıydınız? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram