Schengen vize krizi: Türkleri ‘geri dönmeyebilirsin’ diyerek reddediyorlar!

Al Jazeera yayın kuruluşu, Türkiye’de son dönemde patlak veren vize krizini yazdı. Türk vatandaşları ile konuşan Al Jazeera, AB Türkiye delegasyonu başkanı Nikolaus Meyer-Landrut’un vize krizi ile ilgili açıklamalarına da yer verdi.

Schengen vize

Schengen vize krizi: Türkleri ‘geri dönmeyebilirsin’ diyerek reddediyorlar! Her yıl vize reddi oranları artıyor. Hesabında parası olan da, şirket sahibi olan da Schengen vizesi alma konusunda sorun yaşıyor.

Türkiye’den yurt dışına vize başvurularında yaşanan gecikmeler tartışma yaratırken, artan tepkiler uluslararası basında da gündem oldu. Al Jazeera yayın kuruluşu, Türkiye’deki vize sorununu ele aldı. Al Jazeera, vizeye başvuran Türklerin yanı sıra AB Türkiye delegasyonu başkanı ile de görüştü.


Al Jazeera’ya konuşan bir Türk vatandaşı olan Fırat E. maddi durumu iyi olmasına ve defalarca Avrupa’ya gitmesine rağmen vize alamadığını anlattı. Fırat E., Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) için çalıştığını, sürekli seyahate Avrupa’ya gittiğini ve maddi olarak rahat bir hayat sürdüğünü söyledi.

Ancak Fırat, turist vizesi için başvurmuş, ancak reddedilmişti. Fırat, “Ağırlıklı olarak Schengen bölgesinde olmak üzere 20’den fazla ülkeye seyahat ettim ve hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Birleşik Krallık’ta yüksek lisans düzeyinde eğitim aldım. Hiç böyle bir deneyimim olmadı” dedi. Fırat, her ay 3 bin 750 euro yaklaşık 64 bin TL maaş aldığını da söyledi.

Her yıl vize reddi oranları artıyor

Al Jazeera, Fırat’ın bu deneyimi yaşayan ilk Türk olmadığını söylerken, son dönemde Schengen vizesinde yaşanan aksaklıklara dikkat çekti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) raporlarında, Türkler için Schengen vizesi reddinin 2014’te yüzde 4 olarak belirlenirken, bu oran, 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldi.

Raporda, 2021 yılında Schengen vizesi reddedilen Türklerin oranı ise yüzde 17 olarak açıklandı. Raporda, artışın sürdüğü ve önümüzdeki yıl oranlara yansıyacağına dikkat çekildi. Raporda aynı zamanda verilen vize süresinin de her yıl kısaldığına vurgu yapıldı.


Al Jazeera ile görüşen başvuru sahiplerine ve son aylarda deneyimlerini sosyal medyada paylaşan çok sayıda kişiye göre, Schengen vizesine başvuran Türklerin maddi durumu da artık çok önemli değil.

‘Türkiye’ye geri dönmeyebilirsin’ diyerek reddediyorlar

Al Jazeera’ya konuşan ve İngiltere’de yaşayan başka bir Türk vatandaşı Ahmet, Almanya’daki bir iş fuarına katılmak için yaptığı vize başvurusunun etkinlikten davet mektubu almasına rağmen reddedildiğini söyledi. Ahmet, “Son dört yıldır İngiltere’nin daimi ikametgahıyım. Şirketim 2021’de 250 bin sterlin, 2022’nin ilk yarısında ise 500 bin sterlin ciro yaptı.” dedi. Ancak soyadının açıklanmasını istemeyen Ahmet, buna rağmen vize başvurusunun ‘Türkiye’ye geri dönmeyeceği’ iddiasıyla reddedildiğini söyledi.

Ahmet, diğer Türk vatandaşları gibi duruma isyan ederken, “Yani İngiltere’deki dört yıllık ikametimi terk edip Almanya’ya yasadışı yollardan taşınacağımı mı sanıyorlar?” dedi.

Bakan Çavuşoğlu “Planlı ve kasıtlı” demişti

Geçtiğimiz ay Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da vize krizine değinmiş, ‘Planlı ve kasıtlı’ olduğunu savunmuştu. Çavuşoğu, vize gecikmelerini ve retlerini “Haziran 2023’te yapılması planlanan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümeti zora sokma planı’ olarak nitelemişti. Çavuşolgu, Schengen bölgesi ülkelerine de seslenerek, “İyileşme olmazsa karşı önlemleri alacağız” dedi.

Ancak Al Jazeera’ya konuşan AB Türkiye delegasyonu başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Schengen vize sürecinin siyasi bir mesele olmadığını belirterek, her vize başvurusunun objektif, dikkatli ve bireysel olarak değerlendirildiğini öne sürdü.


Meyer-Landrut, Al Jazeera’ya “Konsolosluklar gecikmeleri en aza indirmek ve kapasitelerini artırmak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi. “Ancak kendi ülkelerinin yanı sıra AB’nin düzenlemelerini de uygulamak zorundalar” diyen diplomat, başvuru sahiplerinin reddedilmemeleri için “düzgün ve zamanında” başvuru yapmalarını tavsiye etti.

Schengen vizesindeki sıkıntı iş seyahatlerini engelliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.