Araba Lastiği Neye Göre Alınır?

Araçların en önemli parçalarından biri de lastiklerdir. Lastikler, araçların yer ile temasını sağlaması ve araç hâkimiyetinin sağlıklı yürütülmesi, istenilen performansın elde edilmesi gibi birçok nokta için büyük önem arz eder. Bu yüzden, araçlar için böylesine hayati öneme sahip lastiklerin seçimi noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Araba Lastiği

Araçların en önemli parçalarından biri de lastiklerdir. Lastikler, araçların yer ile temasını sağlaması ve araç hâkimiyetinin sağlıklı yürütülmesi, istenilen performansın elde edilmesi gibi birçok nokta için büyük önem arz eder. Bu yüzden, araçlar için böylesine hayati öneme sahip lastiklerin seçimi noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Yazlık ve kışlık lastik kullanın

Yazlık ve kışlık lastik konusu birçok araç sahibi tarafından fazla önemsenmeyen konulardan biridir. Ancak, güvenliğiniz ve konforunuz için aracınıza alacağınız lastiklerinizi yazlık ve kışlık lastikler diye ikiye ayırmanız gerekir. Ayağımıza giydiğimiz ayakkabıları nasıl ki yaz ve kış mevsim şartlarına göre değiştiriyorsak, araçların da lastiklerinin mevsime göre değiştirilmesi gerekir. Yazlık lastikler kışın aracınızın patinaj yapmasına, kaymasına ve kazaların meydana gelmesine neden olur. Kışlık oto lastik de yazın kullanıldığı zaman hem aracınızın yakıt tüketimi artar hem de istediğiniz performansı yakalayamazsanız.

Aracınıza en uygun ebatlı lastiği seçin

Araç lastiklerinin üzerinde çeşitli rakamlar ve harfler bulunur. Lastik modelleri fark etmeksizin her bir lastikte yer alan bu ölçüler aracınıza en uygun lastiği almanız içindir. Bunlardan bir tanesi lastiğin üretim tarihidir. Lastiklerin yanak kısmında, DOT kodunun sonuna doğru yazılmış olan dört sayı lastiğin üretim haftasını ve yılını gösterir. Üretim tarihi yakın oto lastik aldığınız zaman daha uzun süreli kullanmış olursunuz.

Oto lastik üzerindeki 170/65 R14 95H gibi rakamlardan, 17 lastiğin taban genişliğini ifade eder. 65 yanak yüksekliğini belirtirken, 14 rakamı aracınız için uygun jant çapını tanımlamaktadır. 95 taşıma kapasitesini ifade ederken, H harfi de hız endeksini göstermektedir. Aracınıza en uygun ebattaki oto lastik için, aracınızın kullanım kılavuzunda yazan lastik ölçülerini tercih etmelisiniz. Kitapçığınız yok ise, lastikçinize ve ustanıza danışarak araç lastiğinizi almalısınız.

Lastikler kaç yılda değiştirilmeli?

Araçlarda en fazla yıpranan parçalardan bir tanesi de lastiklerdir. Oto lastik ömürleri, ortalama 5 yıl ile 50 bin kilometre arasındadır. Bu durum, araç kullanım performansınıza, aracın gittiği yolun kalitesine, aracın kapalı ya da açık ortamda bulunmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sürekli açık alanda duran ve güneşe maruz kalan lastiklerin yanakları çatlamaya başlar ve bu lastikler 5 yıllık süresini doldurmamış olsa dahi değiştirilmesi gerekir.

Güvenli ve konforlu bir sürüş için, aracınızın lastik basıncına da sıklıkla dikkat etmelisiniz. Haftalık ya da 15 günlük periyotlar ile lastik hava basıncı kontrolü yapmalısınız. Lastikleri düşük basınçta ya da olması gerekenden daha fazla basınçta kullanmamalısınız.

Sizin için lastik fiyatları elbette önemlidir. Ancak daha ucuz diye aracınıza uygun olmayan ve performansınızı olumsuz etkileyecek lastikleri kullanmamalısınız.

Jant Dünyası ile lastiklerinizi en uygun fiyatla alın

Araç sahiplerinin, araç lastiklerini almak için en fazla tercih ettiği yerlerin başında Türkiye’nin lider kuruluşlarından olan Jant Dünyası gelmektedir. Jant ve lastik sektöründe 25 yıllık deneyime sahip Jant Dünyası, zengin ürün çeşitleri ve en uygun oto lastik fiyatları ile hizmet verir. Aracınız için en kaliteli ve en hesaplı jantları ve lastikleri Jant Dünyası üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz. Bfgoodrich, Bridgestone, Continental, Dunlop, Dayton, Falken, Goodyear, Hankook, Kormoran, Kumho, Lassa , Nokian, Petlas, Platin, Riken, Semperit, Starmaxx gibi markaların oto lastik modelleri ile zengin alternatifler sunan Jant Dünyası’ndan alışverişlerinizi ücretsiz kargo ile teslim alırsınız.