Bu kütüphanedeki kitapları günümüzde yaşayan hiç kimse okuyamayacak!

100 yazarın el yazması kitapları 100 yıl boyunca bir zaman kapsülü niteliğindeki ahşap ‘Sessiz Oda’da saklanacak. Bu kütüphanedeki kitaplar günümüzde yaşayan hiç kimse tarafından okunamayacak.

kütüphanedeki kitapları

Norveç, iklim krizine dikkati çekmek amacıyla tamamlanması tam bir asır sürecek ‘Future Library-Geleceğin Kütüphanesi’ adlı dikkat çekici bir projeye imza atıyor.

Proje kapsamında, Margaret Atwood, Elif Şafak, Karl Ove Knausgård gibi meşhur yazarlar kütüphaneye özel yazdıkları eserlerini el yazması olarak teslim ediyor.


Yazarların Oslo Halk Kütüphanesi’nde 100 kat dalgalı ahşaptan hazırlanan, bir zaman kapsülü niteliğindeki ‘Sessiz Oda’daki çekmecelerde saklanacak bu eserleri yüz yıl boyunca ise yaşayan hiç kimse tarafından okunamayacak.

Eserler, yüz yıl sonra kütüphanenin yakınına dikilen bin ağaçtan üretilen kağıda basılacak. 2014’ten bu yana el yazması şeklinde toplanmaya başlanan proje sonunda 100 yazarın 100 eseri 2114’te gelecekteki okurlarıyla buluşacak.

Sekiz yıl önce İskoç sanatçı Katie Paterson tarafından başlatılan projenin alt metninde umut, uzun vadeli yaklaşım, ritüel ve zaman gibi kavramlara yer veriliyor. Her yıl ‘Future Library Trust’ tarafından belirlenen yazarlar kütüphaneye kitap vermeye davet ediliyor.


Davetiyeleri kabul eden yazarlara, uzunluk veya tür konusunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın el yazmalarını oluşturmak için yaklaşık bir yıl süre veriliyor.

kitap

Elif Şafak: Mektup yazıp nehirde bırakmak gibi

Yazar Elif Şafak da kütüphaneye ‘Handover Ceremony’ adlı el yazması eserini verdi. Şafak, eserin teslim töreninde şu ifadeleri kullandı: “İlerde inşallah okunacak bir el yazması yazma fikri bana şimdi bir mektup yazıp nehirde bırakmak gibi geliyor. Nereye gideceğini, kimin okuyacağını bilemezsin, sadece zamanın akışına inanırsın.”

Aileleri dahil hiç kimseyle paylaşılmıyor

Projenin en önemli kuralı ise yazarların hikayelerini editörler veya aile dahil hiç kimseyle paylaşmaması. Yazarları seçen kurulun ise 4 yılda bir değişeceği, böylelikle farklı seslerin de projede yer almasının sağlanacağı belirtiliyor.

kütüphane

Eserler, ağaçların dikili olduğu bölgede her yaz haziranda düzenlenen özel bir törenle kütüphaneye kabul ediliyor. Şimdiye kadar kütüphaneye kitap verecek yazarlar ise Margaret Atwood David Mitchell, Sjón, Elif Şafak, Han Kang, Karl Ove Knausgard, Ocean Vuong, Tsitsi Dangarembga ve Judith Schalansky olarak açıklandı. Kütüphanenin zaman kapsülünde yer alan ilk eser ise Atwood’un yazdığı ‘Scribbler Moon’ adlı bir hikaye oldu.


Atwood eserini teslim ederken, projeyi ‘Uyuyan Güzel’ masalı ile karşılaştırarak, “Uzun bir süre sessiz kalan kendi sesimin 100 yıl sonra aniden uyandığını düşünmek ne kadar garip” ifadelerini kullandı. Kütüphaneye son eser veren yazar ise geçtiğimiz yaz otobiyografik roman türüdeki ‘Kavgam’ serisiyle bütün dünyada tanınan Norveçli yazar Knausgard oldu.

Fantastik dünyadan fırlamış gibi duran karınca


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.