Kahve Tutkunları Buraya: En İyi Filtre Kahve Çeşitleri

En iyi filtre kahve türünün ne olduğu hakkında sizin de kafanız karışıyor mu? Muhteşem tadının yanı sıra sabahları ayılmak, yoğun geçecek bir gün için enerji depolamak gibi faydaları olan, kahvenin en sevilen çeşitlerinden biri de elbette filtre kahve! Bu eşsiz lezzeti ister evinizde ister dışarıda tüketiyor olun, en iyi filtre kahve çeşidinin hangisi olduğunu bilmeden asla iyi bir kahve deneyimi yaşayamazsınız.

chemex filtre kahve

Onlarca farklı çekirdek çeşidinin olduğu filtre kahve dünyasında, isimlerin, türlerin ve demleme yöntemlerinin ne anlama geldiğini bilmek oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Eğer siz de damak zevkinize hitap eden en iyi filtre kahvenin hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız hazırladığımız rehber sayesinde favoriniz haline gelecek olan çekirdeği kolaylıkla bulabileceksiniz.

Damak zevki oldukça göreceli bir kavram olduğundan dolayı en filtre kahve çeşidi nedir sorusuna tek bir yanıt vermek yanıltıcı olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kahvenin herkeste farklı etkiler uyandırabileceğidir.

En İyi Filtre Kahve Hangi Çekirdekten Yapılır?

en iyi filtre kahve

Basit açıklaması öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile demlenmesi olarak yapılabilecek olan filtre kahve, diğer birçok kahve çeşidine göre daha akışkandır. Son yıllarda artan popülerliği ile birlikte günümüzde en çok tüketilen kahve türü olan filtre kahve, kağıt filtre yardımı ile süzülerek elde edilir. Bu sayede kahve çekirdek parçacıkları bardağa nüfuz etmez.

Filtre kahvenin enfes lezzeti ve pratik yapımı popülerleşmesine katkıda bulunmuştur. Evde de hızlı şekilde hazırlanabilen filtre kahvenin yıllar içerisinde birçok farklı demleme yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu noktada farklı kahve çekirdeklerinin ve demleme yöntemlerinin farklılığı birçok kişinin aklını karıştırmaktadır.

Damak zevkine en uygun filtre kahve çeşidini bulmak isteyen çoğu kişi de çekirdeklerin ve demleme yöntemlerinin ne anlama geldiğini öğrenmek istemektedir. Rehberimizde listeleyeceğimiz kahve çekirdekleri ve özellikleri sayesinde sizin için en iyi filtre kahve türünün ne olduğunu rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

1. Kolombiya Kahvesi

Kolombiya Kahvesi

Kahve denilince akla gelen ilk ülkelerden olan Kolombiya’da yetiştirilen kahve çekirdeklerinin ustalıkla kavrulması sonucu elde edilen Kolombiya kahvesi, filtre kahve yapımında en sık kullanılan çekirdeklerindendir. Dünya genelinde kahve çekirdeği üretiminde ikinci sırada yer alan Kolombiya’nın kuzey bölgesinde yetiştirilen kahve çekirdekleri sahip oldukları aromatik lezzet ile öne çıkmaktadır.

Fındık ve çikolata aromasına yakın bir lezzete sahip olan bu çekirdekler asiditesi orta seviyededir ve bundan dolayı oldukça popüler bir tercihtir. Yumuşak içimli olması sebebi ile de gün içerisinde sık kahve tüketenler için sıklıkla tavsiye edilir.

2. Brezilya Kahvesi

Brezilya Kahvesi

Dünya kahve üretiminde bir numarada yer alan Brezilya’nın dört farklı bölgesinde yetiştirilen kahve çekirdekleri, tıpkı Kolombiya kahvesi gibi oldukça yumuşak içime sahiptir. Asiditesi oldukça düşük olan Brezilya kahvesi, bu sayede ağızda tatlı bir lezzet bırakır. Aynı zamanda aromalı filtre kahve elde etmek için de kullanılan Brezilya kahve çekirdekleri, en iyi filtre kahve çekirdeğini arayanlar için sütlü çikolata, acı çikolata, kavrulmuş badem ve karamel aromalarını içerir.

3. Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi

Sadece kahve yetiştiriciliğinin yapılmadığı aynı zamanda kahve bitkisinin ortaya çıktığı yer olan Etiyopya, dünyanın en çok kahve üreten ülkelerinden bir diğeridir. Yirgacheffe, Sidamo ve Limu olmak üzere üç farklı türü olan Etiyopya kahvesi, en çok tercih edilen filtre kahve çeşitlerindendir.

  • Yirgacheffe, meyvemsi tada ve çiçek aromalarına sahiptir. Kimyasal gübre kullanılmadan elde edilen Yirgacheffe yumuşak içimlidir.
  • Sidamo, yüksek rakıma sahip bölgelerde üretilir. Baharatlı koku ve tatları sevenler için ideal lezzete sahip olan bu çekirdek, orta seviye asiditeye sahip olmasının yanı sıra greyfurt ve siyah çay aromasını da hissettirir.
  • Limu da tıpkı Yirgacheffe gibi çiçeksi aromalara ve yumuşak içime sahiptir. Yirgacheffeden farklı olarak ağızda çikolata ve fındık tatları bırakan Limu, yüksek asiditesi ile diğer Etiyopya kahvelerinden farklıdır.

4. Kenya Kahvesi

kenya kahvesi

Kahvenin ana yurdu olan Etiyopya’nın komşusu olan Kenya, son yıllar ile birlikte Afrika’nın ve hatta Dünya’nın en popüler yöresel kahve üreticisi ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. Verimli topraklarını doğru şekilde işleyerek 150.000 adetten fazla kahve çiftliğine ev sahipliği yapan Kenya’da, Elephant, Peaberry ve AA olmak üzere üç adet ana kahve çekirdeği türü vardır.

En iyi filtre kahve çekirdeklerinden biri olan Kenya kahvesi, yüksek oranda asiditeye sahiptir. Bu yükseklik sonucunda oldukça keskin bir tada sahip olan Kenya kahve çekirdekleri, aynı zamanda uzmanlar tarafından en kaliteli kahve olarak da gösterilmektedir. Kenya’nın volkanik topraklarında yetiştirilen kaliteli bir Kenya kahvesi çekirdeği doğru yöntemler ile kavrulduğunda üzüm aromalarına sahip olan leziz bir tat sunar.

5. Guatemala Kahvesi

Guatemala Kahvesi

Guatemala’nın tamamında yetiştirilen kahve çekirdekleri bölgesel olarak farklılıklara sahip olsalar da hepsinin ortak noktası sert çekirdek yapısına sahip olmalarıdır. Nemli toprak yapısının getirmiş olduğu yüksek asidite değerleri kahvenin acı kakao aromasına sahip olmasına neden olur.

Ülke genelinde 7 farklı bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri, filtre kahve için en ideal tercihler arasında yer alır. Eğer hafif kavrulmuş öğütülmüş Guatemala kahve çekirdeğinden yapılan bir filtre kahve tercih edilecekse kahve makinesi, V60, chemex gibi demleme yöntemleri tercih edilmelidir. Koyu kavrulmuş kahvelerden en iyi aromayı almak için de French press kullanılmalıdır.

6. Tanzanya Kahvesi

Tanzanya Kahvesi

Kilimanjaro’nun yamaçlarında Kenya sınırı yakınlarında üretilen Tanzanya kahvesi, en yüksek rakımda üretilen kahve çekirdekleri olma özelliğini taşır. Yavaş olgunlaştığı için besin değerleri oldukça yüksek olan Tanzanya kahve çekirdekleri, aynı zamanda aromatik açıdan da oldukça zengindir.

Bu yazımızda sizler için en iyi filtre kahve çekirdeklerinin listeleyerek özelliklerinin neler olduğundan bahsettik. Kahvecilik sektöründe pek çok markanın öne çıkan filtre kahve ürünleri arasından dilediğiniz alternatifi seçebileceğinizi belirttikten sonra yukarıda listelediğimiz tüm kahve çeşitlerini ve daha fazlasını kahve siparişinde güvenilir adres Mocaco Coffee’nin filtre kahve alternatifleri arasında bulabileceğinizin de altını çizelim. Günlük hayatımızın önemli bir parçası olan filtre kahve tüketimin deneyiminizi keyifli hale getirmek için rehberimizde yer alan bilgiler doğrultusunda damak zevkinize en uygun kahveyi tercih edebilir, kahve keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz!

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.