Kral Charles’ın görev ve yetkileri neler olacak?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü ile 70 yıllık dönem sona ererken İngiltere’de gözler bir diğer törene çevrildi: Kral 3. Charles’ın Taç Giyme Töreni.

kral charles

Annesinin ölümü sonrası tahta oturan Kral 3. Charles’ın taç giyme töreninin ne zaman yapılacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ederken İngiliz basını tören ile ilgili dikkat çeken bilgilere ulaştı.

İngiliz basını ‘Altın Küre Operasyonu’ adı verilen tören ile ilgili yeni bilgilere ulaştı.


Mail on Sunday gazetesinin haberine göre, tören alışılmışın dışında bir şekilde gerçekleşecek.

Tören 3 saat yerine 1 saat sürecek

Annesinin taç giyme töreninin tersine Kral 3 saat yerine 1 saat süren sade bir tören ile taç giyecek.

Hükümdara altın külçe takdim etmenin de dahil olduğu eski ve zaman alıcı ritüeller, zaman kazanmak için törende yer almayacak.

king charles 3

Sade törenden nasibini binlerce soylu da alacak. Elde edilen belgelere göre, davetli listesi de 8 binden 2 bine düşürülecek.

Başka bir deyişle binlerce soylu törene davet edilmeyecek. Henüz konu ile ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da yeni kralın resmen 3 Haziran’da taç giymesi bekleniyor.


III. Charles, taç giyen en yaşlı Kral olacak

Gelecek yıl düzenlenecek taç giyme töreninde Kral Charles 74, eşi Camilla ise 76 yaşında olacak. Bu da onu açık ara taç giyecek en yaşlı kral yapacak.

İngiltere kralları içinde en yaşlısı, 1830’da 64 yaşında taç giyen 4. William’dı. Kral’ın hükümdarlığı sadece 7 yıl sürmüştü.

ingiltere kralı

Kral 3. Charles’ın görevleri neler olacak?

Yeni Kral, 56 bağımsız ülke ve 2,4 milyar insandan oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun başkanıdır. Bu ülkelerin 14’ünde aynı zamanda devlet başkanıdır.

Kral, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın devlet başkanı. Ancak yetkileri sembolik ve törensel. Siyasi olarak da tarafsız kalır.

Önemli toplantılar öncesinde brifingler veya imzasını gerektiren belgeler gibi hükümetten gelen günlük gönderiler kırmızı deri bir çanta içinde ona teslim edilir.

Başbakan normalde her Çarşamba günü Buckingham Sarayı’nda Kral’la bir araya gelerek onu hükümet meseleleri hakkında bilgilendirir.


Bu toplantılar tamamen özel olup, konuşulanların resmi bir kaydı yoktur.

Camilla: İngiltere’nin yeni Konsort Kraliçesi