Linkedin işverenlerin çalışan adaylarından beklediği 10 beceriyi listeledi

İş ararken bir adım önce olmanın sırrı sadece iş görüşmesi yaptığınız kişinin gözünü boyamak değildir. Hayalinizdeki işe başlamanın ilk adımı becerilerinizi geliştirmektir. Bunun için Linkedin işe alınmadan önce bakabileceğiniz ve iş verenlere sunabileceğiz beceri listesinden 10 maddeye değindi.

Linkedin

LinkedIn kariyer uzmanı Blair HeitmannCNBC Make It‘e kariyer fırsatları hakkında yaptığı açıklamada “Sahip olduğunuz beceriler, bir işe girmek söz konusu olduğunda en önemli faktör haline gelir. Her geçen gün daha fazla şirket; işini doğru bir şekilde teslim edebilecek en nitelikli kişiyi bulmak için kıdem ve yıllık deneyim gibi geleneksel tecrübelerden ziyade becerilere dayalı işe alımlara geçiyor” dedi.

İşverenler yumuşak becerileri önemsiyor

İnsan kaynakları uzmanları işe girecek bir adayı değerlendirirken göz önünde bulundurdukları temel kriterler genellikle teknik beceriler olsa da, çoklu görev ve problem çözme gibi yumuşak beceriler de etkili kriterler arasında. İş arayanlar ve işverenler için bir Amerikan istihdam piyasası olan ZipRecruiter‘a göre işverenlerin yüzde 93’lük çoğunluğu yumuşak becerilerin işe alım kararlarında kritik bir rol oynadığını söylüyor.


İş arayanların özgeçmişlerinde hangi becerileri vurgulayacaklarını belirlemelerine yardımcı olmak için LinkedIn, işverenlerin şu anda aradığı en iyi 20 beceriyi belirledi. Bu beceriler, Linkedın’de son üç ay içinde küresel olarak yayınlanan ücretli işlerin dörtte üçünden fazlasında yer aldı. Linkedın’in belirlediği beceri listesi şöyle:

  1. Müşteri hizmetleri
  2. Satış
  3. Muhasebe
  4. İş geliştirme
  5. Pazarlama
  6. Liderlik
  7. İletişim
  8. Dijital pazarlama
  9. Satış yönetimi
  10. Problem çözme

Aranan kriterler sürekli değişiyor

Bunlarla birlikte işverenlerin aradığı beceriler sürekli değişiyor. Linledin, en çok talep gören iş becerileri müşteri hizmetleri ve satış gibi zor görevlerin yanı sıra liderlik ve iletişim gibi yumuşak becerilerin zirveye çıkmasıyla 2015’ten bu yana yüzde 25 oranında değiştiğini saptadı. Bu oranın önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor. En çok talep gören beceriler sık sık değiştiğinden LinkedIn Learning, Eylül ayı boyunca 20 becerinin her birinde ücretsiz kurslar da sunuyor.


Gereksiz becerileri sunmaktan kaçının

İş arayanlar, aramalarında başarılı olabilmeleri için bu listedeki her bir beceriyi başvurularına dahil etmeleri gerekmediğini unutmamalılar. Örneğin bir finansal analistin dijital pazarlama konusunda yetenekli olması gerekmeyebileceği gibi bir öğretmen de bir işe girmek için muhasebe becerilerine ihtiyaç duymaz.

Heitmann, “Yine de, ilgilendiğiniz işlerde hangi becerilerin talep edildiğini düşünmek sizin için doğru olur” dedi. İş tanımlarını inceleyerek, şirketlerin kariyer sayfalarını okuyarak veya bu alanlardaki insanlarla iletişim kurarak görüşme yapacağınız iş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Birden fazla beceri bekleniyor

Bu aranan becerileri özgeçmişinize ve LinkedIn profilinize eklemenin yanı sıra, Heitmann iş arayanları bir görüşme sırasında bu becerileri uygulamaya koyma örneklerinden de bahsediyor. Örneğin, bir beceriye hakim olmanın işteki zor bir sorunu çözmenize nasıl yardımcı olduğunu veya geliştirdiğiniz belirli becerilerin işinizin başına geçtiğinizde başarılı olmanıza nasıl yardımcı olacağını açıklayabilirsiniz.


Heitmann, “Şirketlerin sizden tek bir şey yapmanızı beklediği günler geride kaldı” dedi ve “Büyüme zihniyetine sahip olmak, kariyeriniz boyunca öğrenmeye ve gelişmeye istekli olmak, profesyonel hayatınızın geri kalanında pazarlanabilir, rekabetçi bir iş adayı olmanıza gerçekten yardımcı olacaktır” diye ekledi.

Linkedin ile kariyer fırsatlarını yakalamak için püf noktalar


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.