2022’nin en çok para kazanan ölü ünlüleri

Öldükten sonra bile para kazanmaya devam ediyorlar. Forbes dergisi 20 yıldır yayınladığı yılın en çok kazanan ölü ünlüler listesinde yer alan 13 kişiyi açıkladı. Kobe Bryant, Elvis Presley,Michael Jackson..

ölü ünlüleri

Forbes‘un 2001’in ekim ayından beri hazırladığı yılın en çok kazanan ölü ünlüler listesinde yer alan 13 merhum sanatçı, sporcu ve şovmen 1,6 milyar dolarlık rekor bir kazanç elde ederek geçen yılın toplamına göre yüzde 72’lik bir artış sağladı. Bu, 2001 yılındaki kazançlarından bu yana açık ara en büyük 12 aylık kazanç. Sıralamadaki merhum sanatçılardan ilk beşi ilk defa kişi başı 100 milyon dolardan fazla kazandı.

Listenin zirvesinde Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit‘in uzun süre önce vefat eden yazarı J.R.R. Tolkien var. 1973’te zatürreden ölen eski Oxford’lu, sinema filmleri, video oyunları, ticari ürünler ve daha fazlası için fikri mülkiyet haklarını yöneten Middle-Earth Enterprises‘ın Ağustos ayında İsveçli oyun şirketi Embracer‘a satışından 500 milyon dolar kazandı.


Hemen arkasından basketbol efsanesi Kobe BryantBodyArmor spor içeceği şirketindeki hisselerinin Coca-Cola‘ya satışından elde ettiği 400 milyon dolarla listede yer alıyor. Elvis Presley dünyayı kalıcı olarak terk etmiş olabilir ancak Rock N’ Roll’un Kralı hala ekonomik bir güç merkezi. Ölümünden kırk beş yıl sonra Elvis’in mirasından 110 milyon dolar gelir elde edildi. Bu pay Presley’in Memphis’teki evi Graceland’deki gişe ve ürün satışlarından elde edildi. Bunun sadece 5 milyon doları Baz Luhrmann‘ın yönettiği biyografik film Elvis‘in haklarından geldi.

Genel olarak, müziğin geçmişi yatırımcılar tarafından güvenilir bir gelir akışı olarak görülüyor. Toplam 1,6 milyar dolarlık kazancın yaklaşık 700 milyon doları, aralarında 250 milyon dolar ile David Bowie , 75 milyon dolar ile Michael Jackson ve 55 milyon dolar ile Hallelujah’ nın söz yazarı Leonard Cohen‘in da bulunduğu listedeki dokuz müzisyenin mal varlıklarından geldi.


Bu kazançların bir kısmı tek seferlik satışlardan elde edildi. Örneğin Toto davulcusu Jeff Porcaro‘nun mirası, 2021’in Kasım ayında yayıncılık ve kayıt telif haklarını 25 milyon dolara sattı. Beatles’tan John Lennon ve George Harrison gibi diğer isimler ise yıllık yinelenen telif akışları nedeniyle listede yer almaya devam ediyor.

Michael Jackson’ın mirasını yöneten avukatı John Branca, “Rock n’ roll’un ilk günlerinde şirketler her şeye sahipti ve fikri mülkiyet haklarının kontrolünü ele geçirmek için sanatçıların temsilcileriyle savaşıyorlardı.


Şimdi ise sanatçılar yaşlandıkça, emlak planlaması ve vergi planlaması yapıyor. Böylelikle fikri mülkiyet haklarını şirketlere geri sattıkça durum tersine döndü” dedi.

FORBES dünyanın en zengin isimleri: Listede bir Türk de yer aldı