Türk bilim insanı Alzheimer hastalığının erken teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek robotik sistem geliştirdi

Prof. Dr. Ali Ertürk, Alzheimer hastalığının erken teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek DISCO MS adındaki robotik sistemi geliştirdi. Yöntem kanser ve kalp hastalıklarının tedavilerinin araştırmalarında da kullanılabilecek.

alzheimer robotik
Almanya Helmholtz Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ali Ertürk (solda) – Prof. Dr. Ali Ertürk’ün geliştirdiği “DISCO MS” adlı robotik sistem araştırması Cell dergisine kapak oldu​​​​ (sağda)

Independent Türkçe’den Esra Öz’ün haberine göre, Cell dergisine kapak olan araştırmada, Alzheimer’ın erken teşhis ve tedavisinde kullanılacak robotik bir sistem keşfedildi.

Bu sayede Alzheimer’a ya da kalp krizine neden olan bütün plaklara bakmak mümkün olurken, erken evrede oluşan plaklar da tespit edilebiliyor.


Alzheimer olan birinin beyninde milyonlarca plak bulunuyor. Ancak bu kişi 80 yaşında milyonlarca plak olduğunda değil, belki 40 yaşındayken oluşan 1-2 tane plağın bulunmasını sağlayabiliyor. Böylece, bu plakların nasıl geliştiğini anlamak da mümkün oluyor.

Üzerinde çalıştıkları robotik sistemle ilgili Prof. Dr. Ali Ertürk, “Alzheimer hastalığının ilk evrelerinde oluşan plakları bularak, analiz edebiliyor. Böylece hem erken teşhis hem de erken dönemde tedaviyi sağlayabiliyor” dedi.


Kanser araştırmalarında da kullanılabilecek

Bu yöntem kanser metastazıyla ilgili araştırmalarda da kullanılabiliyor.

“Vücutta oluşan birkaç tane metastazı bulup, analiz ederek hem yerini görmüş oluyoruz hem de neden olduğunu anlamak mümkün hale geliyor. Böylece müdahale etme şansımız oluşuyor” diyen Prof. Dr. Ertürk, araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi:


“Metastaz bütün vücudu sardıktan sonra nereden örnek alınırsa alınsın, aslında hastalığa anlamlı bir katkı sağlamıyor. Bütün dünyada metastaz olduktan sonraki sürecin üzerinde durulurken, biz birkaç küçük metastazı, şeffaflık yöntemiyle tespit ettikten sonra hemen moleküler analizini yaparak, bu metastazın neden olduğunu anlayabiliyoruz. Bu teknolojinin en güzel yanı, hastalıkların erken evrelerinde nasıl oluştuğunu, nereden başladığını ve hangi moleküllerin sebep olduğunu anlayıp, onlara karşı hem teşhis hem de tedavi açısından yeni bilgiler sunması.”

Hamburger ve patates kızartması yemek Alzheimer riskini artırıyor!