Dünyanın en eski DNA örneği buzullarda bulundu: 2 milyon yaşında

Grönland’in en kuzeyinde yer alan ve Buz Devri’nden kalma bir tortuda dünyanın en eski DNA örneği bulundu. 2 milyon yıllık DNA örnekleri, şu anda büyük ölçüde cansız olan kutup bölgesinin bir zamanlar zengin bitki örtüsüne ve hayvan çeşitliliğine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

en eski dna

Nature dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, topraktan alınan DNA örnekleriyle, çorak bir kutup çölü olan Grönland’da 2 milyon yıl önce ağaç, bitki örtüsü ve hayvanların bulunduğunu ifade etti.

Bilim insanları, soğuk havanın DNA parçalarının korunmasına yardımcı olduğunu ve elde edilen bulguların iklim değişikliği yaşanmadan önce, on binlerce yıl boyunca oluşmuş ve donmuş olabileceğini aktardı.


grönland buzul kazıları

Cambridge Üniversitesi’nde genetikçi Eske Willerslev de DNA’yı farklı türler ile karşılaştırdıklarını ve eşleşme bulmaya çalıştıklarını ifade etti.

Mastadon ihtimali

DNA’nın mastodon, kaz, tavşan, ren geyiği ve yaban sıçanı gibi hayvanların da izlerini içerdiğini söyleyen Willerslev, çoğu mastodon fosilinin, daha önce Kuzey Amerika’daki ormanlarda görüldüğünü kaydetti.

mastadonlar

Willerslev, bu bitkilerin ve hayvanların iklim değişikliği sürecinde hayatta kaldığını ve bunun, mevcut küresel ısınmaya alışılması açısından genetik bir yol haritası sunabileceğini belirtti.

Stockholm Üniversitesi’nde evrim genetiği alanında araştırmacı Love Dalen, “Grönland’ın kuzeyinde mastodon bulmayı hiç beklemiyordum” değerlendirmesinde bulundu. Kopenhag Üniversitesinde jeolog ve buzul uzmanı Kurt Kjar da bu çalışmanın kayıp geçmişe ışık tuttuğunu ifade etti.

en eski dna


Uzmanlar, güncel verilerle kesin olarak bu türlerin o bölgede yaşadığının söylenemeyeceğini ancak bu tür DNA araştırmalarının, eski yaşam bölgelerinde “gizli çeşitliliği” göstermesi açısında değerli olduğunu belirtiyor.

Yüksek IQ seviyesine sahip misiniz? Mantık soruları