Ölecek kişiyi önceden bilen gizemli kedi Oscar

Ölecek kişiyi önceden biliyor, kucağına yattığı hastalar 24 saatte hayatını kaybediyor. Oscar isimli kedi bilimsel araştırmalara konu oldu.

oscar kedi

Ölecek kişiyi önceden bilen gizemli kedi Oscar

ABD’de bir bakımevinde kalan Oscar isimli bir kedinin oldukça ilginç bir yeteneği vardı. Kedi, ne zaman bir hastanın kucağına otursa, o kişi en geç 24 saat içerisinde hayatını kaybediyordu. Oscar, bu yeteneğiyle adını tıp tarihine geçirmeyi başardı.


ABD, Rhode Island’da Alzheimer ve Parkinson hastalarının kaldığı bir bakımevinin kedisi olan Oscar normal bir kedi gibiydi.

Bakımevi tarafından sevilen kedi hakkında oldukça ilginç bir detay fark edildi.

Oscar, ne zaman birinin kucağına gidip otursa o kişi birkaç saat içerisinde veya en geç 24 saat içerisinde hayatını kaybediyordu.

gizemli kedi

Oscar, bakımevinde dolaşırken hastaları gözlüyor ve kokluyordu. Ancak herkese karşı bir tepki vermiyor, yalnızca kısa bir süre sonra hayatını kaybedecek kişilerin kucaklarına oturuyordu.

Oscar, hastanın huzur içinde ölmesini sağlıyor ve hasta yatağının başında birkaç saat boyunca nöbet tutuyordu.

Giderek Oscar’ın yeteneğine inanan çalışanlar, kedi birinin kucağına oturur oturmaz hazırlık yapmaya başlıyor ve hastanın ailesine ulaşıyordu.

Oscar, 2007’de New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir makale ile tarihe geçti. Makalenin yazarı Oscar hakkında bir kitap çıkardı.

Gizemli kedi Oscar 2010’dan beri 50 ölümü tahmin etti

kedi ölüm tahmini

Oscar isimli kedinin bunları nasıl bildiği konusunda kesin bir görüşe varılamadı. Bunun hakkında sadece birkaç teori bulunuyor.

Bunlardan ilki, ölümün bir kokusu olması. Teoriye göre insanlar bu kokuyu alamıyordu ancak daha hassas bir koklama duyguna sahip olan hayvanlar bunu yapabilirdi.

Diğer teori ise “kaynağını bilinmeyen” bir şekilde Oscar’ın ölen kişilerle manevi bir bağ kurmasına dayanıyordu.


Olayın detayları National Library of Medicine’da yayınlanan makaleden alınmıştır. (AP)

Kediler ilk kez ne zaman, nerede ve neden evcilleştirildi? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram