Araştırma: Yarım saatte bir 5 dakikalık yürüyüş sağlık risklerini azaltıyor!

ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü bir çalışmada masa başında tüm gün oturarak çalışanların sağlık risklerini dengelemesi için basit bir yöntem sunuldu: Yarım saatte bir 5 dakikalık yürüyüş, kan şekerini önemli ölçüde azaltıyor.

yürüyüş

Medicine & Science in Sports & Exercise adlı bilimsel dergide yayımlanan [*] araştırmaya göre oturarak çalışmanın zararlı etkilerini azaltmak için her yarım saatte bir 5 dakikalık hafif yürüyüş yapmak gerekiyor.

Çalışmada orta yaşlı 11 sağlıklı yetişkinden tıpkı standart bir iş gününde olduğu gibi deney alanında da 5 gün boyunca 8 saat oturmalarını istedi. Katılımcılar sadece tuvalet molaları için yerinden kalktı.


Daha sonra araştırmacılar oturma düzenine hafif yürüyüşler ekledi. Denenen örneklerden birinde katılımcılar her yarım saatte bir dakika yürüdü.

Bunun ardından araştırmacılar yürüyüş molalarını artırarak çeşitli denemelerde bulundu.

Columbia Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip oturmanın sağlığa zararlı etkilerini dengelemek için yapılabilecek en az yürüyüş miktarını bulmayı amaçlıyordu.

Bu esnada katılımcıların kan şekeri ve kan basıncı seviyelerindeki değişiklikler ölçüldü.

Yarım saatte bir 5 dakikalık yürüyüş

masa başı çalışanlar

Ekip her yarım saatte bir 5 dakikalık hafif yürüyüş yapmanın, kan şekerini önemli ölçüde azaltan tek strateji olduğu sonucuna vardı.

Araştırma ekibinden Keith Diaz, The Conversation’da kaleme aldığı yazıda bulguları şöyle açıkladı:


Yarım saatte bir 5 dakikalık yürüyüşler, yemekten sonra kan şekerindeki yükselmeyi neredeyse yüzde 60 oranında azalttı.

Diaz’ın aktarımına göre bu strateji, kan basıncını da 4 ila 5 puan düşürdü.

Ancak daha kısa ve daha seyrek yürüyüşlerin de kan basıncını iyileştirdiği ifade edildi. Saatte sadece bir dakikalık hafif bir yürüyüş bile kan basıncını 5 puan azalttı.

Diaz, “Ayrıca saatte bir kez yapılan yürüyüşlerin bile ruh halini iyileştirmek ve yorgunluk hissini azaltmak için yeterli olduğunu saptadık” dedi:

Saatlerce oturan kişilerin, diyabet, kalp hastalığı, bunama ve çeşitli kanser türleri dahil olmak üzere kronik hastalıklara yakalanma riski daha yüksek.


Kaynak: 


(Derleyen: Çağla Üren – indyturk.com)

Akşam yemeği en geç saat kaçta yenmeli?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.