Bazı insanların neden yaşından daha büyük gösterdiği belli oldu

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden British Journal of Dermatology’de yayınlanan bilimsel araştırma, hastalıkların insanların daha yaşlı görünmesine neden olduğuyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre mevcut yaşından daha büyük görünen kişilerin, daha sık hastalığa yakalanan bireyler olduğuna dikkat çekildi.

yaşından daha büyük

Hollanda’da yapılan ve İngiltere’de yayımlanan araştırmada[*] 51 yaş ile 87 yaş arasında 2679 kişinin yüksek çözünürlüklü yüz fotoğrafları analiz edildi. Yapılan incelemeler sonucunda yaşından daha büyük gözüken kişilerde akıl sağlığı, akciğerlerinde rahatsızlık, kemik erimesi, katarakt ve yaşa bağlı olarak işitme kaybının daha yüksek olduğu görüldü.

“Kötü sağlık, insanı olduğundan daha yaşlı gösteriyor”

Uzmanlar, kötü sağlığın bireyleri olduğundan daha yaşlı gösterdiğini belirtti.


Hollanda’daki Rotterdam’da bulunan Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Tamar Nijsten, “Yaşlanma ile ilgili en kapsamlı araştırmalardan biri oldu bu. Dokular sadece yüzde hasar görmüyor, vücudun diğer bölgelerinde de hasar görüyor” dedi.

Araştırma bulguları şöyle:

Geçmiş kronolojik yaşına göre daha yaşlı görünmek, daha yüksek bir ölüm oranıyla ilişkilidir. Yine de, algılanan yüz yaşının morbidite (belirli bir zaman dilimi içerisinde hastalığa tutulanların sayısının sağlıklı kalmış nüfusa oranı) ile nasıl bir ilişkisi olduğu ve yüz yaşlanmasının insan vücudunun sistemik yaşlanmasını ne ölçüde yansıttığı belirsizliğini koruyor.


Kaynak:


Selma Mekić, Luba M Pardo, David A Gunn, Leonie C Jacobs, Merel A Hamer, M Arfan Ikram, Eline J Vinke, Meike W Vernooij, Annet E G Haarman, Eric F Thee, Joelle E Vergroesen, Caroline C W Klaver, Pauline H Croll, Andre Goedegebure, Katerina Trajanoska, Fernando Rivadeneira, Joyce B J van Meurs, Banafsheh Arshi, Maryam Kavousi, Emmely W de Roos, Guy G O Brusselle, Manfred Kayser, Tamar Nijsten, Younger facial looks are associate with a lower likelihood of several age-related morbidities in the middle-aged to elderly, British Journal of Dermatology, 2023;, ljac100, DOI: 10.1093/bjd/ljac100 https://academic.oup.com/bjd/advance-article/doi/10.1093/bjd/ljac100/6979846

Yaşlanma sürecinin sırrı çözüldü: Tersine çevrilebilir!