Dünyanın en akıllı köpek cinsi nedir?

Finlandiya’da yapılan bir araştırma ile dünyanın ‘en akıllı köpek cinsi’ belirlendi. Değerlendirme, problem çözücü, insanları anlama ve hızlı yanıt verme gibi farklı kriterler incelenerek yapıldı.

en akıllı köpek

Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde görevli bilim insanları 13 farklı türden 1000 üzerinde köpeği karşı karşıya getirerek bazı bulgulara ulaştı.

Dünyanın en akıllı köpek cinsi hangisi?

Uzmanlar, davranışsal ve zihinsel bir dizi testten geçirdikleri köpekleri incelerken, “en akıllı köpek hangisi?” sorusuna da yanıt bulmaya çalıştı.


Yapılan araştırma sonuçları Scientific Reports[*] isimli tıp dergisinde yayınlanırken, Belçika Malinois Kurdu (Belgian Malinois Shepherd) en zeki köpek olarak kayıtlara geçti.

belçika kurdu
Belçika Kurdu

Bilim insanları uzun bir süredir “en akıllı köpek türü” olarak bilinen Border Collie cinsi köpeklerin aslında en akıllı köpekler olmadığını ortaya çıkardı.

Border Collie
Border Collie

En akıllı köpek cinsi: Belçika Malinois Kurdu

Polis birimleri tarafından da kullanılan Belçika Malinois Kurdu cinsi köpeklerin bağımsız olduğu, problem çözmede, insanları anlamada ve tepkiye yanıt vermede “kusursuz “olduğu belirtildi.

Belçika Malinois Kurdu
Belçika Malinois Kurdu, dünyanın en akıllı köpek cinsi olarak belirlendi.

Araştırmayı yürüten Saara Junttila, “Birçok türün kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Örneğin Labrador Retriever‘lar insanları anlamada çok iyi ama problem çözme konusunda zayıf” dedi.


köpekler

Araştırmada bu iki köpek türünün yanı sıra Hovawart türü köpekler ile Spanish Water Dog isimli köpek türü de üst sıralarda yer aldı.

en akıllı köpek
Golden Retriever

Türkiye’de de çok sık görülen Golden Retriever ve Labradorların ise duygusal yeterlilik açısından üst sıralarda yer aldığı fakat diğer testlerde geride kaldığı da belirtildi.

Belçika Malinois Kurdu

en akıllı köpek

Belçika Kurdu (Belgian Malinois Shepherd) veya Belçika Çoban Köpeği isimleri ile anılan köpek ırkı; Belçika ile Fransa’da 19. yüzyılda yetiştirilen Chien de Berger Belge olarak bilinen dört Belçika çoban köpeği türünden biridir. Alman Çoban köpeklerine benzer fiziksel özellikleri olan bu köpekler, kahverengi ve siyah tüylere sahiplerdir. İyi bir avcı ve bekçi köpeğidirler. Halen anavatanlarında sürüleri koruma görevini üstlenirler. Ayrıca güvenlik güçleri tarafından narkotik köpeği olarak da kullanılan Belgian Malinois köpek ırkı, insanlara sadakati ile öne çıkar. 1959 yılından bu yana başlı başına bir köpek ırkı olduğu kabul edilmiştir. Yavruyken mutlaka sosyalleştirilmeli, evlere mahkûm edilmemeli ve geniş alanları olan bahçeler ile çiftliklerde yaşamaları sağlanmalıdır.


Kaynak:


Junttila, S., Valros, A., Mäki, K. et al. Breed differences in social cognition, inhibitory control, and spatial problem-solving ability in the domestic dog (Canis familiaris). Sci Rep 12, 22529 (2022). DOI: 10.1038 https://www.nature.com/articles/s41598-022-26991-5

Kediler olmasaydı dünyanın sonu mu gelirdi?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.