Dünyanın en akıllı köpek cinsi nedir?

Finlandiya’da yapılan bir araştırma ile dünyanın ‘en akıllı köpek cinsi’ belirlendi. Değerlendirme, problem çözücü, insanları anlama ve hızlı yanıt verme gibi farklı kriterler incelenerek yapıldı.

en akıllı köpek

Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde görevli bilim insanları 13 farklı türden 1000 üzerinde köpeği karşı karşıya getirerek bazı bulgulara ulaştı.

Dünyanın en akıllı köpek cinsi hangisi?

Uzmanlar, davranışsal ve zihinsel bir dizi testten geçirdikleri köpekleri incelerken, “en akıllı köpek hangisi?” sorusuna da yanıt bulmaya çalıştı.


Yapılan araştırma sonuçları Scientific Reports[*] isimli tıp dergisinde yayınlanırken, Belçika Malinois Kurdu (Belgian Malinois Shepherd) en zeki köpek olarak kayıtlara geçti.

belçika kurdu
Belçika Kurdu

Bilim insanları uzun bir süredir “en akıllı köpek türü” olarak bilinen Border Collie cinsi köpeklerin aslında en akıllı köpekler olmadığını ortaya çıkardı.

Border Collie
Border Collie

En akıllı köpek cinsi: Belçika Malinois Kurdu

Polis birimleri tarafından da kullanılan Belçika Malinois Kurdu cinsi köpeklerin bağımsız olduğu, problem çözmede, insanları anlamada ve tepkiye yanıt vermede “kusursuz “olduğu belirtildi.

Belçika Malinois Kurdu
Belçika Malinois Kurdu, dünyanın en akıllı köpek cinsi olarak belirlendi.

Araştırmayı yürüten Saara Junttila, “Birçok türün kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Örneğin Labrador Retriever‘lar insanları anlamada çok iyi ama problem çözme konusunda zayıf” dedi.


köpekler

Araştırmada bu iki köpek türünün yanı sıra Hovawart türü köpekler ile Spanish Water Dog isimli köpek türü de üst sıralarda yer aldı.

en akıllı köpek
Golden Retriever

Türkiye’de de çok sık görülen Golden Retriever ve Labradorların ise duygusal yeterlilik açısından üst sıralarda yer aldığı fakat diğer testlerde geride kaldığı da belirtildi.

Belçika Malinois Kurdu

en akıllı köpek

Belçika Kurdu (Belgian Malinois Shepherd) veya Belçika Çoban Köpeği isimleri ile anılan köpek ırkı; Belçika ile Fransa’da 19. yüzyılda yetiştirilen Chien de Berger Belge olarak bilinen dört Belçika çoban köpeği türünden biridir. Alman Çoban köpeklerine benzer fiziksel özellikleri olan bu köpekler, kahverengi ve siyah tüylere sahiplerdir. İyi bir avcı ve bekçi köpeğidirler. Halen anavatanlarında sürüleri koruma görevini üstlenirler. Ayrıca güvenlik güçleri tarafından narkotik köpeği olarak da kullanılan Belgian Malinois köpek ırkı, insanlara sadakati ile öne çıkar. 1959 yılından bu yana başlı başına bir köpek ırkı olduğu kabul edilmiştir. Yavruyken mutlaka sosyalleştirilmeli, evlere mahkûm edilmemeli ve geniş alanları olan bahçeler ile çiftliklerde yaşamaları sağlanmalıdır.


Kaynak:


Junttila, S., Valros, A., Mäki, K. et al. Breed differences in social cognition, inhibitory control, and spatial problem-solving ability in the domestic dog (Canis familiaris). Sci Rep 12, 22529 (2022). DOI: 10.1038 https://www.nature.com/articles/s41598-022-26991-5

Kediler olmasaydı dünyanın sonu mu gelirdi?