Kadıköy’de kaldırımları işgal eden ‘scooter’lar toplanıyor

Kadıköy Belediyesi ekipleri scooter firmalarına kaldırımları işgal eden araçları toplamalarına yönelik belirli bir süre tanıdı. Tanınan süre içerisinde herhangi bir faaliyet göstermeyen scooter kilitleri kesilerek oldukları yerden kamyonetlere yüklenerek belediyeye ait depolara götürüldü.

Kadıköy scooter

İstanbul Kadıköy Belediyesi ekiplerinin topladığı scooterlardan toplamda 49 bin 360 TL cezai işlem uygulandı. Uygulamanın gün boyu devam edeceği belirtildi.

“Bu firmaların artık kendilerine çekidüzen vermeleri gerekiyor”

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, denetime ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Kaldırımların üzerinde bulunan, yayaların, engelli arabaların veya bebekli arabaların geçişini engelleyen scooterları toplatacağımızı ilan etmiştim. Scooterlar ile ulaşım ihtiyacını gideren vatandaşlarımızla, gençlerimizle herhangi bir sorunumuz yok. Ama bu firmaların artık kendilerine çekidüzen vermeleri gerekiyor.” (DHA)

Scotterları kaldırımda kullanmak yasaklanmıştı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin 2021 Haziran ayındaki toplantısında elektrikli scooter kullanımı, denetimi ve yetki esaslarını belirleyen yönerge teklifi oy birliği ile kabul edillmişti.

Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı

  • İBB, oy birliğiyle kabul edilen yönergeyle birlikte elektrikli scooter hizmeti veren firmaları kayıt altına alarak lisanslayabilecek. Lisanslar 2 yıl geçerli olacak.
  • 15 yaşını doldurmayanlar paylaşımlı elektrikli scooter hizmetinden yararlanamayacak.
  • Azami hız 25 kilometre olacak, yetkili firmalar belediyeye işgaliye bedeli ödeyecek ve elektrikli scooterlar yalnızca bisiklet ve taşıt yollarında kullanılabilecek.

Kaldırımda kullanmak yasaklandı

  • Elektrikli scooterların kaldırımda kullanımı ise yasaklandı.
  • Firmalar, paylaşımlı scooter izni için, faaliyet gösterecekleri ilçeleri, scooter sayı ve durak yerlerini belirleyerek UKOME kararı alınmak üzere 15 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında İBB’ye başvuruda bulunacak.
  • Yönergeye göre, elektrikli scooterları yalnızca belediyenin izin verdiği yerlerde park edebilecek ve firmalar işgaliye bedeli ödeyecek.
  • Firmalar, olumsuz hava koşullarında kullanıcılara bilgilendirme yapacak, gerekirse scooteri kullanıma kapatacak.
  • Yolculuk sonunda kullanıcıya, kullanım süresi, kullanım tutarı ile saat ve tarihi yazan fatura kesilmesi zorunlu olacak.
  • Elektrikli scooter yalnızca bisiklet yolu ile karayolunda kullanılacak, kaldırımda kullanımı yasak olacak. Scooter ile toplu taşıma araçlarına girilemeyecek. Elektrikli scooterlara birden fazla kişi binemeyecek.

Elektrikli scooter düzenlemesi: Kaldırım yasağı ve 15 yaş sınırı