Neandertallerin DNA’ları 50 bin yıl önce idrar yapılan topraktan incelenecek!

Bilim insanları, on binlerce yıl önce yaşamış tarih öncesi insanlar olan Neandertallerin DNA’sını, idrarını yaptıkları topraktan çıkarıp inceleyecek. Bu çalışmalar sonucunda tarih sil baştan yazılacak!

Neandertallerin genleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında başı çeken Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) teknoloji dergisi, antik DNA çalışmalarında çığır açıldığını duyurdu. Neandertallerin genleri topraktaki DNA örnekleri ile incelenebilecek.

2023’ün en önemli 10 teknolojik gelişmesinden biri olarak gösterilen antik DNA analizleri, 10 binlerce yıl önce yaşamış insanların ve insanların akrabası Neandertallerin genlerini incelemeyi mümkün kılacak.


Sadece birkaç yıl öncesine kadar dahi bozulmamış, tam bir DNA örneğini kemiklerde ve dişlerde aramak zorunda kalan ve aksi takdirde analiz yapamayan bilim insanları, artık herhangi bir “DNA kırıntısı” dahi bulsalar gerekli analizleri yapabilecek.

MIT’nin yazdığına göre Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü bilim insanları, tarihöncesi insanların 50 bin sene önce idrarını yaptığı topraktan dahi DNA örneği çıkarıp inceleme yapabilecek.

2010’dan bu yana 5 bin 550 tarihöncesi insanın gen dizilimini tamamen ortaya çıkaran bilim insanları, antropolojik bulguları inceleyerek ortaya daha geniş bir tablo koyabilmeyi hedefliyor. (David Reich Lab)

Örneğin 2 bin 500 yıl önceki savaş alanlarında bulunan kalıntılardaki DNA örnekleri, antik Yunan medeniyetinin aslında tek bir milletten oluşmadığını ortaya koydu. Tarihe bakış açısı haricinde DNA analizlerinin özellikle tıp alanında faydalı olacağı öngörülüyor.

MIT’nin aktardığına göre bilim insanları, insan DNA’sındaki bir mutasyonun, kara veba salgını döneminde hayatta kalma oranını yüzde 40 yükselttiğini tespit etti. 

Tarih öncesinde dönemde hastalıktan ölmüş yahut geçirdiği hastalıklardan kurtulmuş insanların DNA dizilimlerinin analiz edilmesi, gelecekte tıp alanındaki çalışmalarda da çığır açılmasına yol açacak. MIT’nin görüştüğü Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü bilim insanları, antik DNA analizi çalışmaları konusunda oldukça iddialı.


Bilim insanları, bu çalışmalar sonucunda “tarihin sil baştan yazılacağını” dile getirdi.

Bu yemek kalıntıları 70 bin yıl önce yaşayan Neandertaller’e ait!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.