Spotçu Nedir?

Spotçu veya diğer bilinen isimleri ile spot ürün dükkanları, spot ürün mağazaları, yeni ürünlerin üreticileri ve tedarikçileri tarafından ihtiyaç fazlası, stok eritme veya küçük deformasyonlar nedeniyle bayi mağazalarında satılamadığı durumlarda, gerçek satış değerlerinin çok altında piyasaya satışa çıkarıldığı ürün satıcısı, satış mağaza ve dükkanlarıdır. Bu mağaza sahiplerine de spotçu olarak hitap nedeni budur. Spotçular ayrıca ikinci el eşyaların halka ulaştırıldığı yerler olarak da bilinmektedir. Ancak spot ürün asıl olarak ikinci el eşya demek değildir. Durum spotçuların pek çok farklı tedarik kanalına ulaşabildikleri için ikinci el eşya alım satımı da yaparlar. Özetle spotçular, hem iyi durumda olan ikinci el eşyaların, markaların teşhir ürünlerinin ya da farklı nedenlerden dolayı genellikle hafif görsel sıkıntıları olan marka mağaza satış değeri düşmüş ürünlerin son kullanıcıya çok uygun bedeller ile satıldığı alışveriş yerlerdir.

spotçu nedir

İzmir Spot Depo, uzun yıllardır İzmir spotçu mağazaları içinde uzun yıllardır müşterilerinin güvenini kazanmış olarak hizmet veren spot ve ikinci el eşya alım satımının yapıldığı mağazalar zinciridir. Spotçu kavramına olan önyargı ve güven eksikliğini ortadan kaldırmak için marka mağazalarından da fazla özenli ve sistemli olarak çalışmaktayız. Bu yazımızda spotçu kavramı üzerine bazı yanlış, eksik bilinen kavramları irdelemek istedik.

Spotçu mağazaları, her bireyin ihtiyacına uygun çözümler sunan, eşyasını değiştirmek ya da yeniden dekore etmek isteyenlerin uğrak yerlerinden biridir. Sadece kişilere maddi rahatlama sağlamakla kalmazlar. Aynı zamanda kullanılabilir durumdaki beyaz eşya ve mobilyaların çöpe atılarak israfa neden olmasını da engeller. Özellikle daha küçük bir eve taşınırken ya da ailenin çocukların aileye katılması nedeniyle değiştirilmek zorunda olan beyaz eşya ve mobilyalar hala çok iyi durumda olmasına rağmen çöpe atılmak zorunda kalır. Spot eşya ve ikinci el eşya alım satım hizmeti sunan mağazalar bu ürünleri uygun bedeller ile satın alır ve bir başkasının da hayallerindeki ürünleri daha düşük fiyatlara satın alabilmelerini sağlar.

Örneğin, önceden iki kişilik bir aile için yeterli olan küçük boy bir buzdolabı, çocukların aileye katılması ile yavaş yavaş yetersiz kalır. Bu durumda yenisi ile değiştirilen buzdolabı ya evde ekstra yer kaplar ya da gereksiz bir şekilde elektrik tüketim maliyetlerini artırır. Spotçu olarak da tanıdığınız kişi ve firmalar bu ürünü sizden uygun fiyatlara nakit olarak satın alır. Bu büyüklükte bir buzdolabı sahibi olmak isteyen ihtiyaç sahipleri de daha uygun fiyatlara bu ürünü alabilirler.

Tüketim çılgınlığının olduğu, insanların ihtiyaç duymadıkları halde beyaz eşyaları çok hızlı değiştirme isteğinin olduğu günümüz dünyasında spot piyasa alım satımları da hızlı bir artış yaşadı. Eskiden bu ürünler hibe olarak verilirken ya da çöpe atılırken, artık ihtiyaç fazlası ürünleri paraya çevirmek mümkün oldu.

Spot mağazalar her ne kadar ticari bir amaç taşısalar da bir bakıma kamu hizmeti sunarlar. Beyaz eşya ve mobilyaların satıldığı bu mağazalarda bir evin ihtiyacı olan hemen hemen her ürünü uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca eşya satmak istiyorsanız ücretsiz keşif hizmeti verirler. İzmir Spot Depo eşya sahibine en iyi fiyatı alabileceğiniz İzmir’in en eski spot mağazalarından biridir. İkinci el eşyanıza en iyi bedelleri almak için bilinen mağazalar ile iletişime geçmeniz daha akılcıdır. Ve dolandırılma riskinizi de ortadan kaldırır. Büyüklük güvenilirlik için şarttır. Bu nedenle ikinci el eşyanızı satmak istediğinizde kurumsal olarak spot işi yapan firmaları tercih etmeniz en doğrusu olur.

Spotçulardan ve spot mağazalarından eşya alırken de özellikle kombi, klima ve televizyon gibi elektronik eşya alırken belirli bir süre garanti veren spot mağazaları tercih edilmelidir. Bu ürünler hassas cihazlar olduğu için monte edildikleri yerde mükemmel durumda olsalar bile yeni kurulum yerinde sorun çıkartabilir. Bu nedenle spot ürün mağazası belli bir süre garanti vermelidir. Garanti verilen spot ve ikinci el ürünlerin fiyatları garanti verilmeyenlere göre daha fazla olabilir. Ama bu bedel hiçbir zaman riske girip garantisiz ekipman satın almak kadar pahalı değildir.

İzmir Spot Depo, İzmir ikinci el eşya alım mağazası olarak ikinci el eşyalarınızı kapıda nakit ödeme ile gerçek değerinde ve alabileceğiniz diğer tüm teklifler arasında mümkün olabilen en yüksek fiyatlar ile adresinizden satın alıyor. Hızlı, geniş nakliye imkanlarımız sayesinde İzmir’in her noktasında aynı hizmet kalitesi ve özveri ile çalışıyoruz. Tüm İzmirli hemşerilerimiz İzmir 2. el eşya alım satımında 20 yıllık sektör tecrübemizden yararlanabilir. Pek çok müşterimiz ile güvene dayalı ve karşılıklı saygı ile uzun yıllardır da çalışıyoruz.

Sizde İzmir’de ikinci el eşyalarınızı değerinde alım yapan ve güvenilir bir mağaza arıyorsanız, İzmir Spot Depo spot ve ikinci el eşya alım satım mağazası olarak size de bir telefon kadar yakınız: 0 553 299 00 22. Şimdi arayın, ikinci el eşyanızı değerinde satın alalım.

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.