Uzaylılarla ilk temasa hazırlanan bilim insanları: “Başsız tavuklar gibi oluruz”

Uzaylılarla ilk temasa hazırlanan bilim insanları endişeli: “Başsız tavuklar gibi oluruz. Her an olabilecek ve kötü yönetmeyi göze alamayacağımız bir olay.”

uzaylılarla ilk temas

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nde kısa süre önce açılan SETI Sonrası Tespit Merkezi’ndeki bilim insanlarının önünde göz korkutucu bir görev var: “İnsanlar Dünya dışı zeki bir uygarlıkla temas kurarsa ne yapmalı?” sorusuna cevap bulmak.

“Temas kursak başsız tavuklara dönerdik.”

Gökbilimciler, böyle bir temasa insanlığın en azından kısa vadede hazırlıksız yakalanacağını düşünüyor. Kaos çıkmasından endişe duyan uzmanlar, SETI Sonrası Tespit Merkezi‘ni de bunu engellemek için kurdu.


St. Andrews Üniversitesi’nden hesaplamalı bir dilbilimci John Elliott, “Kovid vurduğunda yarattığımız karmaşaya bakın” diyor: “Temas kursak başsız tavuklara dönerdik.”

The Guardian’a konuşan bilim insanı, “Her an olabilecek ve kötü yönetmeyi göze alamayacağımız bir olay” diye ekliyor: “Hazırlıksız yakalanmayı, bilimsel, sosyal ve siyasi açıdan başsız kalmayı göze alamayız.”

Tespit Sonrası Merkezi’nde de çalışan Elliott, uzaylılarla herhangi bir şekilde temas kurulursa ülkeler arasında iletişimi koordine etmekle görevlendirilecek. Zira akıllı yaşamla iletişime geçme meselesi tüm gezegeni ilgilendirdiği için ülkelerin birlikte hareket etmesi gerekecek.

“Ne yapmamız gerektiğini ve nasıl yapacağımızı anlamak için stratejilere ve senaryolara ihtiyacımız var” diyen dil bilimci, yine de uzaylılarla iletişim kurmaktan korkmadığını söylüyor:

“Dışarıda başka bir akıllı yaşam varsa, ki tüm göstergeler olması gerektiğini gösteriyor, bu bağlantı kurmak için harika bir fırsat. Bunu kaçırmamamız gerektiğini düşünüyorum.” Independent Türkçe, Futurism, The Guardian (Derleyen: Çağla Üren)

SETI nedir?

seti nedir

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI), Dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir projedir.

Son 30 yılda kaydedilen ilerlemeler, ET arayışındaki coşkuyu artırdı. Gökbilimcilerin güneş sisteminin ötesinde bir gezegenin varlığını ilk kez doğruladıkları 1992’den beri, bu tür 5.000’den fazla gezegen tespit edildi. Bilim adamları artık Samanyolu’ndaki 300 milyar yıldızın çoğunun kendi gezegen ailesini barındırdığına emin.

Elliott, “İnsanlar dışarıda hayat olmadığını düşündüklerini söylediklerinde, gerçekten de bilimsel düşüncenin gidişatına karşı çıkıyorlar” diyor.

Bununla birlikte, gezegenlerin bolluğu ve en azından bazılarının yaşanabilir olduğu varsayımı, hikayenin yalnızca bir kısmı. Önemli ölçüde daha güçlü teleskoplar artık daha detaylı aramaya imkan veriyor, gökyüzünün büyük alanları açılıyor.

Uzaylılarla ilk temas protokolü

ufo ilk temas

SETI araştırmacıları, gelişmiş bir medeniyetten gelen yıldızlararası bir mesaj olan bir “tekno-imza” tespit ettiklerinde nasıl davranacaklarına dair bazı yönergelere zaten sahipler. Uluslararası Uzay Bilimleri Akademisi’nin 2010 deklarasyonu, gizemli sinyaller tespit edenleri, önce uzaylı olmayan sıradan kaynakları – örneğin koridorun sonundaki bir mikrodalga fırını – elemeye çağırıyor. Sinyalin yasal olduğu konusunda fikir birliği varsa, araştırmacılar kamuoyunu ve BM genel sekreterini bilgilendirecek.

Uzaylılar insanlığa temas ederse, bundan sonra ne yapacağımıza kim karar veriyor?

Sekiz maddeden oluşan bu taahhüt, bir SETI tespitinin derin bilimsel, sosyal, etik, yasal, felsefi ve diğer sonuçlarının tanınmasıyla yapılır. Bu girişimin geniş bir kamu yararına sahip olması, ancak arama sırasında toplanan bilgilerin nasıl ele alınacağı konusunda belirsizlik yaratması nedeniyle, imza sahipleri bu beyanı gönüllü olarak oluşturmuşlar.


Anlaşma, mevcut imzacı taraflar listesiyle birlikte Uluslararası Uzay Bilimleri Akademisi’nin (IAA) dosyasında yerini aldı.

SETI first contact

Uzaylılarla ilk temas prensipleri:

1. Araştırma: SETI deneyleri şeffaf bir şekilde yürütülecek ve uygulayıcıları, halka açık ve profesyonel forumlarda faaliyetler ve sonuçlar hakkında raporlar sunmakta özgür olacak. Ayrıca, çalışmaları hakkında haber kuruluşlarına ve diğer kamu iletişim araçlarına duyarlı olacaklardır.

2. Aday kanıtların ele alınması: Dünya dışı zekaya dair şüphelenilen bir tespit olması durumunda, keşfeden kişi, bu Beyannameyi imzalamış olsun ya da olmasın diğer araştırmacıların işbirliğiyle ve keşfeden kişinin elindeki kaynakları kullanarak tespiti doğrulamak için her türlü çabayı gösterecektir. Bu tür çabalar, bunlarla sınırlı olmamak üzere, birden fazla tesiste ve/veya birden fazla kuruluş tarafından yapılan gözlemleri içerecektir. Doğrulama çalışmaları devam ederken ifşa etme zorunluluğu yoktur ve doğrulama bekleyen erken ifşalar olmamalıdır. Medya ve haber kuruluşlarından gelen sorular derhal ve dürüst bir şekilde yanıtlanmalıdır.

Aday sinyaller veya diğer tespitler hakkındaki bilgiler, herhangi bir bilim insanının geçici laboratuvar sonuçlarını ele alacağı şekilde ele alınmalıdır. Rio Ölçeği veya eşdeğeri, uzman olmayan izleyicilerin yararına aday keşiflerin önemi ve önemi konusunda bir rehber olarak kullanılmalıdır.

Rio ölçeği nedir? Dünya dışı sinyalleri tanımlamak için yeni bir Richter-benzeri ölçek geliştirildi. Rio 2.0 adı verilen ölçek, 0’dan 10’a kadar dünya dışı yaşamın potansiyel işaretlerini puanlıyor; 10 puan, bir uzaylıyla el sıkışmak anlamına geliyor.

3. Teyit edilmiş tespitler: Doğrulama süreci – ilgili diğer araştırmacıların fikir birliğiyle ve keşfedenler tarafından inandırıcı olduğuna karar verilen bir kesinlik derecesine göre – bir sinyalin veya diğer kanıtın dünya dışı zekadan kaynaklandığını doğrularsa, keşfeden kişi bunu rapor edecektir. sonuçlarını halka, bilim camiasına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine tam ve eksiksiz bir şekilde açık bir şekilde sunar. Teyit raporu, temel verileri, doğrulama çabalarının sürecini ve sonuçlarını, varsa varılan sonuçları ve yorumları ve sinyalin kendisinin tespit edilen bilgi içeriğini içerecektir. Ayrıca Uluslararası Astronomi Birliği’ne (IAU) resmi bir rapor sunulacaktır.

uzaylılarla ilk temas

4. Tespitin doğrulanması için gerekli tüm veriler, yayınlar, toplantılar, konferanslar ve diğer uygun araçlar aracılığıyla uluslararası bilim camiasının kullanımına sunulmalıdır.

5. Keşif izlenmelidir. Dünya dışı zekaya dair kanıtlarla ilgili herhangi bir veri kaydedilmeli ve mümkün ve uygulanabilir olduğu ölçüde kalıcı olarak saklanmalı ve daha fazla analiz ve yorum için gözlemcilere ve bilim camiasına açık olacak bir biçimde saklanmalıdır.

6. Tespit kanıtı elektromanyetik sinyaller şeklindeyse, gözlemciler, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin Dünya İdari Radyo Konseyi bünyesinde oluşturulan olağanüstü prosedürleri uygulayarak uygun frekansları korumak için uluslararası anlaşma aramalıdır.

7. Tespit Sonrası: IAA SETI Daimi Çalışma Grubu himayesinde bir Tespit Sonrası Görev Grubu, teyit edilmiş bir sinyal durumunda ortaya çıkabilecek konularda yardımcı olmak ve rehberlik sunarak bilimsel ve halka açık analizi desteklemek için kurulmuştur. , algılamanın daha geniş sonuçlarının yorumlanması ve tartışılması.

8. Sinyallere yanıt: Bir sinyalin teyit edilmiş olarak tespit edilmesi durumunda, bu beyanı imzalayan taraflar, önce Birleşmiş Milletler gibi geniş bir temsil gücüne sahip uluslararası bir kuruluşun rehberliğini ve onayını almadan yanıt vermeyeceklerdir.


Bu protokol, Uluslararası Uzay Akademisi SETI Daimi Çalışma Grubu tarafından 30 Eylül 2010’da Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde düzenlenen yıllık toplantısında oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bu gözden geçirilmiş ve kolaylaştırılmış Protokollerin, Uluslararası Uzay Akademisi tarafından 1989’da kabul edilen önceki belgenin yerini alması amaçlanmıştır.

Uzaylı istilası hakkında tüyler ürperten tahminler!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.