Almanya depremzedelere 3 aylık geçici vize verecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkede yaşayan Türk ve Suriyelilerin Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen akrabalarını Almanya’ya getirebilmelerine yönelik vize kolaylığı sağlanması için “görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. Böylece depremzedelere geçici olarak Almanya’daki yakınlarının yanında kalma fırsatı verilecek.

almanya depremzedelere vize

Almanya depremzedelere 3 aylık geçici vize verecek

Almanya, Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlerin Almanya’daki akrabalarının yanında geçici olarak kalmasına izin verilecek.


Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser dün Bild gazetesine “Bu acil yardım” dedi. “Almanya’daki Türk veya Suriyeli ailelerin afet bölgesindeki yakınlarını bürokrasi olmadan evlerine getirebilmelerini sağlamak istiyoruz.” dedi.

Bunun, hızlı bir şekilde verilecek ve üç ay boyunca geçerli kalacak olan düzenli vizelerle yapılacağını söyledi.

Karar, depremlerden ölenlerin sayısının 29.000’i geçmesiyle geldi. Her iki ülkede de milyonlarca kişi yerinden oldu.

Almanya’da yaklaşık 2,9 milyon Türk kökenli insan yaşıyor ve yarısından fazlası Türk uyruklu.

Suriye topluluğu da büyük ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2015 ve 2016’da sınırları mültecilere açmasından bu yana 924.000 olarak tahmin ediliyor.


2014 yılında Almanya’da 118.000 Suriyeli vardı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Cumartesi günü Twitter’da yaptığı açıklamada, “Alman hükümeti olarak, Almanya’daki ailelerin artık başlarını sokacak bir çatıları kalmadığında veya tıbbi tedaviye ihtiyaçları olmadığında, depremden etkilenen akrabalarını geçici olarak alabilmelerini sağlamak istiyoruz.” dedi.

Baerbock, dışişleri ve içişleri bakanlıklarının girişimi başlatmak için bir “görev gücü” oluşturduğunu söyledi.

“Amaç, etkilenenler için vize prosedürlerini mümkün olduğunca bürokratik hale getirmektir. Baerbock, Türkiye’deki yabancı misyonlardaki personeli artırdık ve kapasiteleri yeniden tahsis ettik” dedi.

Hızlandırılmış ve öncelikli vizeler, örneğin felaketten bireysel olarak etkilenen, evsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan veya tedavi gerektiren yaralar almış kişilere fayda sağlamayı amaçlıyor.


Planın, Almanya’ya sığınmak ve Alman vatandaşı olan veya daimi oturma izni olan birinci veya ikinci derece aile üyeleriyle kalmak isteyen mağdurlar için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

TÜRKONFED: Depremlerin mali hasarının 84,1 milyar dolar olması bekleniyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.