Animasyonlu uydu görüntüleriyle depremdeki 4 metrelik hareket

Depremin öncesinde ve sonrasında kaydedilen uydu görüntülerine bakıldığında levhaların hareketleri net şekilde belli oluyor. Pek çok bölgede 3-4 metre levha hareketi yaşandı.

Animasyonlu uydu

Animasyon videosu aşağıda – Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilimizi derinden etkiledi. Fay hattının kırılmasından kaynaklı olarak levhalar hareket etti. Uydu görüntülerine bakıldığında bazı bölgelerde 4 metreye varan hareketler görülebiliyor. Doglioni fay hatının bulunduğu Anadolu levhası, Arap levhasına göre kuzeydoğu-güneybatı yönünde 3-4 metre hareket ettiği ifade ediliyor.

Karlsruher Teknolojisi Enstitüsü araştırmacılarından Dr. Andreas Schäfer, Maxar uydu görüntülerini inceleyerek levha hareketlerini gözler önüne serdi. Depremin öncesi ve sonrasındaki uydu görüntüleri paylaştı.Levha hareketlerinin yerleşim yerlerindeki etkilerinin yanı sıra yollara verdiği hasarlar da belli oluyor. Hareketten dolayı Adana-Şanlıurfa otoyolunun Nurdağı O-52 mevkisinde yolun hasar aldığı görülebiliyor. Ayrıca demiryolunun da bu hareketlerden etkilenerek bozulduğunu görmüştük.

Erzin, Hatay’ın can kaybı olmayan tek ilçesi: Kaçak yapıya izin vermedik!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.