Hatay’daki Emlak Bankası Konutları’nda ilginç ayrıntı: Biri yıkıldı, diğeri ayakta

Hatay Antakya’da Emlak Bankası Konutları 1. Kısım’daki altı blok depremde tamamen yıkılıp yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti. Caddenin karşısındaki 2. Kısım’da yer alan 11 blok ise hasar almadı, camları bile kırılmadan ayakta kaldı.

hatay emlak bankası

Antakya’nın Emek Mahallesi’nde dönemin Emlak Bankası tarafından inşa edilen iki siteden biri tamamen yıkılırken, diğerindeki konutlar depremden etkilenmedi.

Her iki sitenin de aynı müteahhit tarafından aynı malzemelerle inşa edildiğini belirten yetkililer; 1. Kısım’ın 1994 yılında yapıldığını, bu blokların 1997’de Hatay’da meydana gelen 5.7’lik ve 1998 yılında Adana Ceyhan’da meydana gelen 6.2’lik depremlerde hasar görmüş olabileceğini söyledi.


Yaklaşık 200 kişi can verdi

emlak bankası konutları

İki kısımda da aynı müteahhidin imzasının olduğunu vurgulayan yetkililer, şunları söyledi:

– 1. Kısım blokları 1994 yılında, 2. Kısım blokları ise 2000 yılında yapıldı. Her iki siteyi aynı müteahhit, aynı malzemeyle yaptı. Ama 1. Kısım’daki altı blok 96 daire, 1997-1998 yıllarındaki şiddetli depremi gördü. O bölüm son depremlerle tamamen yıkıldı, yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti.

– 2. Kısım’da ise hiç hasar yok. Sadece sitenin yanında yer alan güvenlik kulübesinin üzerine yandaki bina devrilince bir polis hayatını kaybetti.

Uzmanlar ne dedi?


Hatay İnşaat Mühendisleri Odası yetkilileri ise blokların çökme nedeninin enkazda yapılacak olan bir çalışma ile ortaya çıkabileceğini söyleyerek, “Yıkım nedeniyle ilgili binalar incelemeden bir şey söylenemez. İmalat hatası olabilir. Malzeme eksik olabilir. Beton kalitesiz olabilir. Zeminden kaynaklanmış olabilir” dedi.

Fransız deprem bilimci, “Güneydoğu’da bütün enerji boşaldı” dedi Marmara’yı işaret etti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.