Prof. Dr. Ahmet Ercan: Okuyunca tüylerim ürperdi!

Deprem uzmanı jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul Deprem Risk Yönetmeliği’ni okuyunca tüylerinin ürperdiğini belirterek “Depremde ölecekler şimdi diri, ancak yapılarının depremde yıkılacağı biliniyor ki, enkazın döküleceği alan belirleniyor. Sağlam ev niye yapılmıyor?” diye sordu.

Ahmet Ercan

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Okuyunca tüylerim ürperdi!

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’deki diğer riskli illerle ilgili tartışmalar sürüyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul depremindeki olası riskleri bir kez daha gündeme getirdi.


Prof. Dr. Ahmet Ercan: Okuyunca tüylerim ürperdi!

“İstanbul Deprem Risk Yönetmeliğini okuyunca tüylerim ürperdi” diyen Ercan paylaşımına yönetmelikte yer alan iki haritayı da ekleyerek şunları kaydetti:

“Hangi semtin enkazının, nereye döküleceği tasarlanmış. Ne kadar acı! Depremde ölecekler şimdi diri, ancak yapılarının depremde yıkılacağı biliniyor ki, enkazın döküleceği alan belirleniyor. Sağlam ev niye yapılmıyor?

enkaz döküm sahaları Nerede dar gelirlere, yoksullara yapılacak sağlam evler için toplanan deprem vergileri? Nerede?

M7,5’luk depremde İstanbul’da beklenen yıkıntı büyüklüğü 25 milyon ton, bu göçükleri atmak için gereken kamyon seferi 1 milyondur. (İBB Bildirgesi)

enkaz döküm alanları


Tüyler ürpertici İBB deprem sonrası yıkıntı kaldırılacak yere göre, en çok yıkık Avcılar ile Zeytinburnu’nda bekleniyor. Kan dondurucu……Atatürk’ün kurduğu “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsedir.” Cumhuriyetin güvencesini bekliyoruz…

İBB bina tespit uygulamasında değişiklik: İmamoğlu açıkladı || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.